W obwodzie amurskim 29 czerwca wykoleił0 się 19 wagonów, w efekcie czego ruch na Kolei Transsyberyjskiej został wstrzymany. Do sabotażu przyznali się rosyjscy działacze antywojenni.

Informację o 19 wykolejonych wagonach podała agencja Interfax. Sami partyzanci kolejowi pisali o 14 wagonach. Do likwidacji skutków wykolejenia wagonów władze musiały zaangażować 330 ludzi i dużą liczbę ciężkiego sprzętu. O przyczynach awarii władze poinformowały, iż „będą ustalane”.

Szwedzki ambasador proponuje, by Czesi zatrzymali za darmo wyleasingowane od Szwecji myśliwce Saab Gripen C/D, jeśli zdecydują się kupić nowe Gripeny dla swoich sił powietrznych. Dotąd przyjmowano, że Czechy wybiorą najpewniej amerykańskie F-35.

W czwartek ambasador Szwecji w Pradze, Fredrik Jörgensen, wyraził w imieniu swojego państwa gotowość do bezpłatnego przekazania Republice Czeskiej myśliwców Gripen C/D, które Czesi obecnie leasingują. Miałoby to nastąpić, jeśli rząd Czech zdecyduje się na wybór tych samolotów jako przyszłych podstawowych myśliwców dla czeskich sił powietrznych po tym, jak upłynie okres wypożyczenia.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na rozprawie skargi kasacyjne od orzeczenia lubelskiego WSA unieważniającego uchwałę gminy Serniki ws. ideologii LGBT. Po południu w czasie posiedzeń niejawnych NSA oddalił skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej oraz Osieka.

To pierwszy raz, gdy NSA prawomocnie utrzymał uchylenia takich uchwał samorządowych odnoszących się do agendy LGBT - zwraca uwagę PAP. We wtorek przed południem w czasie rozprawy NSA rozpoznał i oddalił skargi kasacyjne od uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchwały "Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT". Skargi kasacyjne zostały złożone przez gminę z woj. lubelskiego, prokuratura oraz Instytut Ordo Iuris.

"Wbrew zarzutom zawartym w skargach kasacyjnych wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznał, że zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne tej grupy mieszkańców, które identyfikują się jako osoby LGBT. Niezależnie od tego, jakie były intencje radnych, społecznym skutkiem uchwały jest naruszenie godności, czci i dobrego imienia oraz ściśle związanego z tymi dobrami życia prywatnego określonej grupy mieszkańców" - stwierdziła w uzasadnieniu sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak.

Kultura gotowania barszczu ukraińskiego została w piątek wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony - podała w komunikacie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Jak stwierdzono, barszcz ukraiński to narodowa wersja zupy spożywanej w kilku krajach regionu. "Jest integralną częścią ukraińskiego życia rodzinnego i społecznego. Poświęcone są mu festiwale i wydarzenia kulturalne" - czytamy.

Barszcz ukraiński został wpisany w 2020 roku krajową listę elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Decyzja o jego wpisaniu na listę światową miała zapaść do 2023 roku, ale w związku z wojną na Ukrainą UNESCO zgodziło się przyspieszenie rozpatrzenia ukraińskiego wniosku.

W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

"Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego" - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%