Irlandzka sędzia Aileen Donnelly, która w marcu br. wstrzymała ekstradycję do Polski osoby podejrzanej o handel narkotykami z powodu wątpliwości co do praworządności w naszym kraju, podobne wątpliwości miała także w przypadku spraw obywateli Wielkiej Brytanii i Litwy – dowiedziało się radio RMF FM.

Jak podała we wtorek stacja RMF FM, ostatnio sędzia Aileen Donnelly wstrzymała ekstradycję obywatela Litwy ściganego za oszustwa, kradzież i rozbój. Tak samo jak w przypadku Polaka, sędzia skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne. Donelly chce dowiedzieć się w trybie pilnym, czy prokurator generalny Litwy jest niezależny i spełnia wymogi Europejskiego Nakazu Aresztowania.

RMF FM dowiedziało się również, że w przeszłości irlandzka sędzia podobne wątpliwości wyrażała wobez Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem. TSUE uspokoiło ją, że w tym przypadku prawa osób poddawanych ekstradycji nie są zagrożone. Jak powiedziano reporterce stacji w Brukseli, „sędzia Donnelly uchodzi za bardzo aktywną”.

Przypomnijmy, że w marcu br. irlandzki sąd rozpatrujący sprawę o ekstradycję do Polski Artura C. zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o opinię, czy nie grozi mu w Polsce nieuczciwy proces. Wskazywał przy tym na wszczęcie przez KE procedury przeciwko Polsce związanej z artykułem 7 traktatu o UE. W odpowiedzi TSUE stwierdził, że sądy w Europie orzekające w sprawach o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, powinny dokonywać oceny ryzyka, czy prawo do rzetelnego procesu sądowego osoby wydawanej nie będzie zagrożone. W przypadku stwierdzenia takiego zagrożenia ze względu na nieprawidłowości w systemie sądowniczym danego kraju sąd powinien wstrzymać się z ekstradycją takiej osoby. TS UE uznał przy tym wniosek KE przeciw Polsce za istotną przesłankę dla sądów w sprawach o wykonanie ENA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd w Gorzowie wstrzymał proces o przemyt narkotyków, bo ma obawy dot. reformy sądów

Kresy.pl / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz