Obywatele Litwy i Łotwy będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wizy do końca bieżącego roku.

Białoruś zawiesiła wymóg wizowy dla obywateli dwóch państw bałtyckich 15 kwietnia. Jak zapowiedziały wówczas władze w Mińsku ruch bezwizowy miał dla obowiązywać dla mieszkańców Litwy i Łotwy przez miesiąc. Wiadomo już, że możliwość taka została znacznie wydłużona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zgodnie z informacją podaną przez litewskiego nadawcę publicznego LRT, władze Białorusi zdecydowały się na zawieszenie obowiązku wizowego dla obywateli Litwy i Łotwy do końca bieżącego roku.

Liczba osób podróżujących z Litwy na Białoruś potroiła się od czasu wprowadzenia ruchu bezwizowego – powiedział w poniedziałek Rustamas Liubajevas, dowódca Państwowej Straży Granicznej Litwy.

Fakt takiego powiększenia potoku obywateli płynącego na Białoruś nie jest do końca w smak władzom Litwy. Jak podaje LRT litewscy politycy rozważają uruchomienie specjalnej kampanii na temat ryzyka jakie wiąże się z podróżami do kraju południowego sąsiada.

 

„Trzykrotny wzrost przepływów z Litwy oznacza trzykrotny wzrost ryzyka wykorzystania czyichś […] słabości lub innych szczegółów życia” – powiedział Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony litewskiego parlamentu, podnosząc obawy o możliwość werbowania obywateli Litwy przez białoruskie służby specjalne.

„Istnieją zagrożenia i trzeba nimi zarządzać. Uważam, że powinniśmy pomyśleć o jakiejś kampanii społecznej” – dodał Kasčiūnas.

lrt.lt/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz