Premier Finlandii w rozmowie z włoską gazetą odniosła się do kwestii ewentualnego rozmieszczenia w jej państwie natowskich baz i broni jądrowej.

Agencja Reutera podała w czwartek, powołując się na wywiad premier Finlandii Sanny Marin dla „Corriere della Sera”, że w Finlandii nie będzie natowskich stałych baz wojskowych ani broni jądrowej. Depesza ta została później sprostowana na żądanie Marin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

We wpisie na Twitterze Marin zarzuciła agencji Reutera, że „znowu błędnie przekazała” jej komentarz. Premier Finlandii dodała, że w rozmowie z włoską gazetą nie wykluczyła żadnych przyszłych rozwiązań dotyczących członkostwa w NATO.

Po uwadze Sanny Marin agencja Reutera poprawiła swoją depeszę – okazało się, że szefowa fińskiego rządu powiedziała, że to NATO, a nie ona, nie wyraża zainteresowania rozmieszczeniem w Finlandii broni jądrowej ani stałych baz.

„Nie ma nawet zainteresowania [w NATO] rozmieszczeniem broni nuklearnej lub baz w Finlandii” – brzmiały słowa premier Finlandii.

Marin powiedział również, że kwestia rozmieszczenia przez NATO broni jądrowej lub otwarcia baz w Finlandii nie była częścią negocjacji członkowskich Helsinek z Sojuszem.

Według Reutersa swoje stanowisko w tej kwestii wyraźnie przedstawiła Szwecja, która podobnie jak Finlandia stara się o członkostwo w NATO. Premier Magdalena Andersson powiedziała, że ​​jej kraj nie chce na swoim terytorium stałych baz NATO ani broni jądrowej.

Finlandia i Szwecja formalnie złożyły w środę wnioski o przystąpienie do NATO. Przyjęciu obu państw do Sojuszu sprzeciwia się Turcja. Marin powiedziała „Corriere della Sera”, że ​​wierzy, iż turecki opór można przełamać poprzez dialog. „Myślę, że na tym etapie ważne jest zachowanie spokoju, prowadzenie dyskusji z Turcją i wszystkimi innymi krajami członkowskimi, odpowiadanie na pytania, które mogą istnieć i korygując wszelkie nieporozumienia” – powiedziała fińska premier.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz