Nikoł Paszynian zadeklarował, że jest gotowy na osobiste spotkanie z przywódcą skonfliktowanego z Armenią państwa, by rozmawiać o Górskim Karabachu.
Paszynian wygłosił taką deklarację na spotkaniu z przedstawicielami ormiańskiej diaspory na Litwie, gdzie od poniedziałku przebywa z wizytą. Jak podkreśla portal Radia Wolna Europa deklaracja taka nastąpiła po tym, gdy premier Armenii powiedział o możliwości rozmów dwóch skonfliktowanych państw na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.
„W moim ostatnim przemówieniu w Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdziłem, że kwestia Górskiego Karabachu czeka na rozwiązanie i mogę stwierdzić, że kilkakrotnie chwaliłem stanowisko Grupy Mińskiej OBWE na temat konieczności regulacji konfliktu karabaskiego i przywrócenia procesu pokojowego” – słowa Paszyniana przytoczyła służba prasowa.
Paszynian zadeklarował, że w ramach działań na rzecz procesu pokojowego gotów jest przekazać Azerbejdżanowi mapy wszystkich pól minowych, jakie zostały stworzone przez karabaskich Ormian w czasie, gdy kontrolowali jeszcze całość obszaru spornego regionu oraz otaczające go azerbejdżańskie rejony, które tworzyły przed zeszłym rokiem specjalną „strefę buforową” mającą osłaniać ich nieuznawaną republikę.
Jeszcze w zeszłym tygodniu gotowość do spotkania z Paszynianem w ramach platformy Grupy Mińskiej OBWE zadeklarował prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.
Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.
Republika Górskiego Karabachu została utworzona w wyniku zbrojnego powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii i rodaków z całego świata obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.
Czytaj także: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu
rferl.org/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!