Radykalny, lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon został skazany za swoje zachowanie wobec funkcjonariuszy policji w czasie przeszukania biura jego partii.

Melenchon to przewodniczący lewicowej partii Niepokorna Francja (FI) znany z krytyki globalizmu, Unii Europejskiej, polityki Angeli Merkel oraz Emmanuela Macrona. Wspiera też ruch Żółtych Kamizelek. Jak podała w poniedziałek telewizja France24 polityk został skazany na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu oraz 8 tys. euro grzywny z paragrafu o “buncie” wobec organów państwowych. Sąd zakwalifikował w ten sposób przepychanki z prokuratorem i funkcjonariuszem policji w jakie parlamentarzysta wdał się w zeszłym roku.

16 października 2018 r. funkcjonariusze wkroczyli do siedziby partii FI oraz mieszkania Melenchona by przeprowadzić przeszukania w ramach postępowań w których wysunięto wobec lewicowego polityka podejrzenia o nieprawidłowości w finansowaniu kampanii prezydenckiej w 2017 oraz nieprawidłowe wydatkowanie środków z Parlamentu Europejskiego. Melenchon był wówczas w biurze partyjnym i próbował dostać się do niego wbrew poleceniu policjantów.

“To wyrok polityczny” – ocenił Melenchon wychodząc z sali sądowej w podparyskim Bobigny. Całkiem odmiennego zdania był prawnik reprezentujący policję, który stwierdził – “ta sprawa nie została upolityczniona”.

Poza Melenchonem zostali skazani inni działacze jego partii. Grzywny w wysokości 7 tys. euro zasądzono wobec parlamentarzysty z ramienia FI  Bastiena Lachauda, deputowanego Parlamentu Europejskie Manuela Bomparda i rzeczniczki partii Muriel Rozenfeld

Czytaj także: Francja chce się zwrócić do WTO w 100-procentowych sprawie amerykańskich ceł

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply