WHO wstrzymała testy kliniczne leku, który zażywał Trump, by chronić się przed COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem wstrzymała testy leku przeciwmalarycznego, który jak sądzono, może być skuteczny w leczeniu zarażonych koronawirusem.

Jak podaje agencja AFP, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wstrzymała w poniedziałek testy kliniczne hydroksychlorochiny w leczeniu chorych na COVID-19, po tym jak ukazały się badania naukowe dowodzące, że zażywanie tego leku zwiększa ryzyko śmierci.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że organizacja tymczasowo wstrzymuje testy na czas przeglądu danych dotyczących bezpieczeństwa hydroksychlorochiny. Według jego słów obawy odnośnie bezpieczeństwa dotyczą także chlorochiny.

Mike Ryan, który kieruje programem ratunkowym WHO, powiedział, że decyzja o zawieszeniu testów została podjęta z ostrożności. WHO będzie kontynuować inne badania, w tym eksperymentalną terapię łączoną z użyciem remdesiwiru i leków na HIV.

Według Deutsche Welle do wstrzymania testów przyczyniło się ukazanie w renomowanym czasopiśmie medycznym Lancet artykułu dowodzącego, że osoby przyjmujące hydroksychlorochinę były bardziej narażone na zgon i problemy z sercem niż osoby, które nie zażywały tego leku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W związku ze wstrzymaniem testów media przypomniały, że stosowanie hydroksychlorochiny przeciwko koronawirusowi zachwalał prezydent USA Donald Trump. Amerykański prezydent nawet przyznał się, że sam zażywa te lek prewencyjnie. „Zacząłem go przyjmować, ponieważ uważam, że jest dobry” – mówił w ubiegłym tygodniu Trump. „Słyszałem [o nim] wiele dobrych historii” – twierdził. Trump uspokajał, że hydroksychlorochina jest lekiem znanym „od 40 lat”, o sprawdzonym działaniu.

Stosowanie hydroksychlorochiny usilnie promował też prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Według AFP pomimo decyzji WHO władze Brazylii nie zamierzają zrezygnować z rekomendowania leczenia hydroksychlorochiną koronawirusa. „Zachowujemy spokój i nie będzie żadnej zmiany” – powiedziała minister zdrowia Brazylii Mayra Pinheiro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W połowie maja portal tygodnika Do Rzeczy opublikował tłumaczenie artykułu Wolfganga Wodarga, niemieckiego internisty i pulmonologa, a także posła Bundestagu w latach 1994–2009, w którym postawiono hipotezę, że przyczyną nieproporcjonalnie wysokiej śmiertelności pacjentów z COVID-19 o ciemnej skórze oraz z państw południowych jest stosowanie hydroksychlorochiny.

Kresy.pl / AFP / dw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz