Donald Trump powiedział w poniedziałek, że przyjmuje profilaktycznie hydroksychlorochinę – lek przeciwko malarii, wierząc, że pomaga on zwalczać koronawirusa. Media zwróciły natychmiast uwagę, że nie powinien on być stosowany poza szpitalami a jego przyjmowanie może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Trump, który od dawna zachwalał hydroksychlorochinę jako rzekome antidotum przeciw COVID-19, przyznał się dziennikarzom, że „od około półtora tygodnia” codziennie przyjmuje ten lek. Jak wyjaśniał, sam poprosił lekarza Białego Domu o przepisanie mu hydroksychlorochiny. „Zacząłem go przyjmować, ponieważ uważam, że jest dobry” – powiedział Trump. „Słyszałem [o nim] wiele dobrych historii” – twierdził. Trump uspokajał, że hydroksychlorochina jest lekiem znanym „od 40 lat”, o sprawdzonym działaniu.

Sean Conley, lekarz Białego Domu, napisał w oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe Białego Domu, że po „licznych dyskusjach” z Trumpem na temat dowodów za i przeciw stosowaniu hydroksychlorochiny, „stwierdziliśmy, że potencjalna korzyść z leczenia przeważa nad możliwym ryzykiem”.

Agencja AP zauważa, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegła w kwietniu pracowników służby zdrowia przed stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 poza szpitalami w związku z ryzykiem śmiertelnych skutków ubocznych. Ten antymalaryczny lek, stosowany także w leczeniu tocznia i zapalenia stawów, może zaburzać akcję serca.

73-letni Trump zdawał się nie przejmować możliwością powikłań mówiąc, że „na razie wydaje mi się, że wszystko jest w porządku”. Amerykański prezydent zdecydował o braniu hydroksychlorochiny po tym, jak koronawirusem zaraziło się dwoje pracowników Białego Domu. Ponadto jest on, podobnie jak wiceprezydent Pence, codziennie testowany na obecność koronawirusa.

Carlos del Rio, specjalista ds. chorób zakaźnych z Emory University w Atlancie powiedział agencji AP, że wiele ośrodków prowadzi testy hydroksychlorochiny pod kątem zapobiegania lub zwalczania COVID-19, ale „w tej chwili nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że ta strategia działa”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pozytywne rezultaty leków na malarię i HIV u pacjentki z koronawirusem. Chlorochinina vs COVID-19?

Kresy.pl / AP / RMF
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz