Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał ministrowi obrony rozpocząć przygotowania do tzw. Defilady Zwycięstwa z okazji 75. rocznicy pokonania hitlerowskich Niemiec. Defilada ma odbyć się 24 czerwca br.

Defilada, która corocznie odbywa się 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie, w tym roku została bezterminowo przełożona z powodu epidemii koronawirusa. Jak podaje agencja Interfax, we wtorek Putin odbył wideokonferencję z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu i nakazał mu rozpoczęcie przygotowań do defilady, której termin wyznaczył na 24 czerwca.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Zrobimy to 24 czerwca, w dzień, w którym w 1945 roku odbyła się legendarna historyczna parada zwycięzców, gdy na Placu Czerwonym maszerowali żołnierze walczący pod Moskwą, obrońcy Leningradu, bijący się pod Stalingradem, wyzwalający Europę, zdobywający szturmem Berlin” – mówił Putin.

Rosyjski prezydent nakazał Szojgu zapewnienie „najostrzejszych wymogów bezpieczeństwa” podczas przygotowań i samej parady, tak by ryzyko dla ich uczestników zostało „zminimalizowane a najlepiej wykluczone”.

Putin określił także możliwą datę przeprowadzenia innej uroczystości, która zazwyczaj odbywa się 9 maja – marszów „Nieśmiertelny Pułk”. Jego zdaniem marsze mogłyby odbyć się 26 lipca, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Putin zaznaczał, że jeśli zdaniem ekspertów w tym czasie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa nie będzie możliwe, uroczystość zostanie przeniesiona na później.

„Powtarzam: życie i zdrowie, bezpieczeństwo ludzi, jest dla nas główną, bezwarunkową wartością” – przekonywał rosyjski prezydent.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji odwołał coroczną defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym w połowie kwietnia br. z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Rosji.

Według ostatnich danych w Rosji koronawirusem wykryto do tej pory 362,3 tys. przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zanotowano 8915 nowych przypadków, co oznacza wzrost o 2,5 proc. Podczas rozmowy z Szojgu Putin stwierdził, że Rosja ma już za sobą szczyt epidemii.

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz