Francuska policja zatrzymała na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu jednego z Saudyjczyków podejrzanych o zamordowanie w 2018 roku Dżamala Chaszukdżiego.

Jak podaje France24, francuska policja zatrzymała we wtorek Chalida al-Otaibiego, członka saudyjskiego komanda, które miało zamordować w 2018 roku w saudyjskim konsulacie w Stambule dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

33-letni al-Otaibi, były członek Gwardii Królewskiej Arabii Saudyjskiej, został zatrzymany przez policję graniczną na lotnisku Charles de Gaulle na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Turcję. Saudyjczyk zamierzał lecieć z Paryża do Rijadu.

Al-Otaibi w środę ma stanąć przed prokuratorem.

W Turcji od 2020 roku toczy się zaoczny proces 20 podejrzanych o zabójstwo Chaszukdżiego, w tym dwóch byłych doradców saudyjskiego następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana. W późniejszym czasie tureccy prokuratorzy postawili zarzuty w tej sprawie kolejnym 6 Saudyjczykom, również zaocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, dziennikarz Washington Post Dżamal Chaszukdżi został zabity i poćwiartowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule, gdzie udał się w październiku 2018 roku sprawie urzędowej. Zabójstwo przeprowadziła grupa 15 agentów przysłanych z Rijadu. Do dzisiaj nie odnaleziono ciała dziennikarza. Początkowo saudyjskie władze twierdziły, że Chaszukdżi opuścił konsulat, później pod wpływem międzynarodowego nacisku przyznały, że Chaszukdżi zginął podczas kłótni i bójki „z wieloma osobami”, do której miało dojść w placówce. W ramach śledztwa w tej sprawie saudyjskie władze aresztowały 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. Niektóre z nich otrzymały wyroki śmierci, które we wrześniu 2020 roku zamieniono na wyroki 20 lat więzienia. Media spekulowały, że rozkaz zabicia Chaszukdżiego, domniemanego krytyka saudyjskich władz, mógł wydać książę Mohammed.

W lutym 2021 roku Biały Dom odtajnił raport wywiadu USA z 2018 roku na temat zamordowania Chaszukdżiego. Ujawnienia tego dokumentu odmawiała wcześniej administracja Donalda Trumpa. W dokumencie zawarto ocenę, że saudyjski następca tronu osobiście zatwierdził operację mającą na celu schwytanie lub zabicie dziennikarza.

Kresy.pl / france24.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz