Rosyjski żaglowiec STS „Siedow” zawinął w weekend do niemieckiego portu w Warnemünde w Rostocku. Wcześniej na swoje wody terytorialne statku nie wpuściły Estonia i Polska, co miało być wyrazem solidarności z Ukrainą.

Wpuszczenie „Siedowa” do portu w Warnemünde zauważył dzięki stronie internetowej pozwalającej śledzić ruchy statków ukraiński dyplomata Ilja Kwas (przekręcając nazwę portu na Westermunde). „Po odmowie wpuszczenia do portów w Estonii i Polsce teraz Siedow wygodnie zacumował w Westermunde. Jakaś korelacja z ostatnimi niemieckimi wysiłkami, by Rosja wróciła do PACE [Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy]?” – napisał Kwas na Twitterze dodając hasztag „toxicship” (toksyczny statek).

Jak pisaliśmy, w czwartek na przyjęcie „Siedowa” nie zgodziła się Estonia. Jako powód podano, że na pokładzie żaglowca znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego położonego na Krymie, uważanym przez Estonię za okupowany przez Rosję. Dzień później taką samą decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki. Polskie władze uznały, że wpuszczenie „Siedowa” na polskie wody terytorialne „byłoby sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu”. Za tę decyzję dziękował na Twitterze polskiemu premierowi szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. „Krym to Ukraina a Rosja jako okupant powinna poczuć konsekwencje swojej nielegalnej działalności” – napisał Klimkin.

Czteromasztowy STS „Siedow” jest największym szkolnym żaglowcem świata. Zbudowano go w 1921 roku w Niemczech; po wojnie trafił do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych. Obecnie jego armatorem jest Wyższa Szkoła Morska w Kaliningradzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Unian / swinoujscie.info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Robią z siebie matołów i liczą na to ,że cała UE wypnie się na Rosję,i poprze ich w tym bezgranicznym wspieraniu banderowców.Dlatego z tego miejsca apeluję do władz RP,by nie prowokowali ruskich w imię interesów tych z za rzeki.Bo z tego co widać ,nie będzie komu nas bronić ?

  2. Avatar
    lp :

    Kulturkampfy są w UE, NATO i oficjalnie protestują przeciwko przyłączeniu Krymu do FR a jednak potrafili zachować się normalnie. Nasz premier Morawiecki z kolei zachował się jak psiarczyk Kijowa, co to na złość Rosjanom a ku uciesze „przyjaciół” zza rzeki narżnął pod siebie i smrodem poraził cały kraj. Nie wstyd panie Mateuszu? Pana ojciec wiedział by jak się zachować a pan zdaje się zapomniałeś co to honor jest i że jesteś premierem Polski a nie ukrainy?!