„Polski obóz zagłady” ponownie w niemieckiej prasie

Niemiecka prasa ponownie napisała o „polskim obozie zagłady”. Po protestach niewłaściwe sformułowanie zostało zmienione.

Niemiecki dziennik Frankfurter Neue Presse zamieścił w czwartek na swojej stronie internetowej artykuł Judith Dietermann opowiadający o upamiętnianiu przez artystę Guntera Demninga Żydów mieszkających we Frankfurcie, którzy zginęli podczas Holokaustu. Demning przypomina o nich umieszczając w centrum miasta kostki brukowe z mosiężnymi tabliczkami z ich nazwiskami. Od 2003 roku artysta upamiętnił w ten sposób 1260 osób. W tym tygodniu zaplanowano uroczyste ułożenie kolejnych 96 kamieni. Na uroczystości przyjechało około 50 krewnych upamiętnianych osób z całego świata.

Jedną z upamiętnionych osób będzie Rosette Goldschmidt. Z tej okazji Frankfurter Neue Presse przypomniał jej historię. Urodziła się ona w 1868 roku a czasie wojny przebywała w żydowskim domu starców. Jak napisano, w 1942 roku została deportowana przez „narodowych socjalistów” do Theresienstadt, a potem do „polskiego obozu zagłady w Treblince”.

Jak podało Polskie Radio, publikacją są oburzeni Polacy mieszkający w Niemczech, ponieważ jest to kolejny przypadek użycia podobnego sformułowania przez niemieckie media. Związek Polaków w Niemczech i Kluby „Gazety Polskiej” zapowiedziały, że złożą protest w redakcji niemieckiego dziennika.

Protesty najwyraźniej przyniosły skutek, ponieważ w aktualnej wersji artykułu jest już mowa o „niemieckim obozie zagłady Treblinka”.

CZYTAJ TAKŻE: Członek Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

Kresy.pl / Polskie Radio / FNP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Niemiaszki starają się jak mogą,by swoje niemieckie i nazistowskie bestialskie zbrodnie przypisać innym,najlepiej Polaczkom-stąd „polski obóz zagłady w Treblince”.Mózg się lasuje gdy słyszy takie szwabskie brednie.Celuje w tym pronazistowski Frankfurter Neue Presse,przy milczącym wsparciu niemieckiego rządu federalnego,również pronazistowskiego.Nie dość,że niewątpliwej zasadności reparacji wojennych wobec Polski zbrodniczy szwabi się wypierają,to jeszcze swoje zbrodnicze bestialstwa ,niemieckie obozy zagłady,niemieckie krematoria i ich kominy,niemieckie gwałty ,rabunki,zniszczenia i zbrodnicze mordy podludzi,swym ofiarom przypisują.Dziw,że wśród ofiar tzw żydowskiego holokaustu aplauz zyskują.