Polityczne trzęsienie ziemi w Bawarii

Rządząca od dekad Bawarią Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) straciła samodzielną większość w regionalnym parlamencie Bawarii.

Według niepełnych wyników niedzielnych wyborów do parlamentu Bawarii CSU zajęła pierwsze miejsce uzyskując 37% głosów, ale jest to najsłabszy wynik tej partii od 1950 roku. W porównaniu do do poprzednich wyborów CSU straciła 10 punktów procentowych poparcia. Natomiast wielki sukces osiągnęli lewicowi Zieloni zajmując drugie miejsce z 17,5% głosów, to o 9 punktów procentowych poparcia więcej niż w poprzednich wyborach.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzecie miejsce zajęła lokalna lista Wolni Wyborcy z 11,6% głosów poparcia. Sukces odniosła także eurosceptyczna i antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD), która zdobyła 10,2% głosów i po raz pierwszy uzyskała reprezentację w bawarskim parlamencie. Potwierdza to, że wzrost AfD skutecznie obiera elektorat koalicji CDU-CSU, przez dekady jednemu z dwóch dominujących w życiu politycznym Niemiec obozów politycznych. Wynik drugiego – Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) to klęska. SPD uzyskała tylko 9,7% głosów. To spadek o 10 punkt procentowych w porównaniu do poprzednich wyborów. Potwierdza to ogólnokrajową tendencję słabnięcia najstarszej niemieckiej partii politycznej. Liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) uzyskała 5,1%. Inne partie, w tym obecna w Bundestagu radykalna Lewica nie przekroczyły progu wyborczego.

W przeliczeniu na mandaty w parlamencie Bawarii CSU będzie miała 85 miejsc, Zieloni 38, Wolni Wyborcy 27, AfD 22, SPD 22, a FDP 11.

Słabe wyniki  CSU – siostrzanej wobec partii Angeli Merkel CDU, a także SPD podważają pozycję rządu. Zarówno centroprawica jak i SPD słabną w starciu z konkurentami odpowiednio z prawej i lewej strony. Wynik wyborczy CSU osłabia także jej obecnego szefa Horsta Seehofera, ministra spraw wewnętrznych Niemiec. Seehofer znany jest z dążenia do zaostrzenia polityki migracyjnej i wchodził w tej kwestii w spór z kanclerz Merkel. Za dwa tygodnie odbędą się wybory do parlamentu kolejnego niemieckiego regionu – Hesji.

dw.de/onet.pl/kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz