Claas Relotius, niemiecki dziennikarz, którego złapano na umieszczaniu w swoich reportażach zmyślonych historii lub fikcyjnych bohaterów, mógł sprzeniewierzyć pieniądze zbierane dla sierot z Syrii.

Jak napisała w niedzielę agencja dpa, tygodnik “Der Spiegel”, dla którego pracował zdemaskowany dziennikarz, poinformował o przygotowywaniu doniesienia o podejrzeniu przestępstwa przez Relotiusa. Redakcja “Der Spiegel” podejrzewa, że reporter mógł przywłaszczyć sobie pieniądze zbierane dla dzieci z Syrii.

Domniemana defraudacja ma związek z materiałem, który dziennikarz napisał o dwojgu syryjskich dzieci – Ahmedzie i Alin, które uciekły do Turcji i były zmuszone do pracy przy zbieraniu śmieci i szyciu. Według tygodnika część tej historii została zmyślona. Wewnętrzne dochodzenie gazety, ile osób odpowiedziało na zbiórkę i co stało się z zebranymi pieniędzmi, jest w toku.

Jak pisaliśmy, w środę “Der Spiegel” ujawnił, że co najmniej 14 z 60 reportaży napisanych przez renomowanego i nagradzanego nagrodami niemieckiego dziennikarza Claasa Relotiusa zawierało zmyślone historie lub opowiadało o zmyślonych bohaterach. Oszusta zdemaskował kolega z redakcji, który pisząc wspólnie z Relotiusem artykuł o patrolach na granicy USA z Meksykiem nabrał podejrzeń do rzetelności Niemca i własnym sumptem zebrał dowody jego fałszerstw. Pod ciężarem dowodów Relotius przyznał się do winy, przeprosił i złożył wypowiedzenie z pracy.

Historia dziennikarza preparującego “fake-newsy” odbiła się szerokim echem na całym świecie. W piątek ambasador USA w Niemczech Richard Grenell powiedział, że rewelacje na temat Relotiusa wywołały w USA “wielkie zainteresowanie” z powodu antyamerykańskiej linii “Der Spiegel”.

CZYTAJ TAKŻE: USA: Polski Newsweek z “nagrodą” od Partii Republikańskiej za fake news

Kresy.pl / dpa

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply