Polskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło Polskiej Agencji Prasowej, że podczas poniedziałkowych obrad Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa Polska poparła notę wzywającą Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa, 28 czerwca br. podczas obrad rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa delegacje Holandii i Austrii z poparciem Belgii, Niemiec, Luksemburga i Słowacji przedstawiły informację odnośnie hodowli zwierząt futerkowych w UE. W informacji wymienione państwa wezwały KE do podjęcia działań zmierzających do zaprzestania hodowli zwierząt futerkowych w Europie. Polskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło PAP, że w trakcie dyskusji notę poparła Polska, a także Włochy, Francja, Bułgaria i Słowenia.

W przypadku Irlandii nie było jasnego poparcia dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych, choć państwo to zakazało u siebie takiej hodowli.

Jako powód poparcia noty ministerstwo rolnictwa podało troskę o dobrostan zwierząt futerkowych, względy etyczne dotyczące zabijania zwierząt wyłącznie na futra oraz rzekome ryzyko dla zdrowia publicznego związane z podatnością norek na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo twierdzi, że według najnowszej wiedzy naukowej hodowla norek wiąże się z ryzykiem “niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i tworzenia niebezpiecznych mutacji”.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa “Polski nie stać na kolejne zatrzymania [gospodarki z powodu epidemii – red.]”.

Popierając notę Polska zaapelowała do KE o uwzględnienie odszkodowań dla hodowców z tytułu utraconych korzyści.

Przypomnijmy, że nowela autorstwa PiS, która została uchwalona przez Sejm pod koniec września 2020 roku, wprowadzała zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ograniczała także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych i zwiększyła kompetencje prozwierzęcych organizacji pozarządowych. „Piątka dla zwierząt” wywołała gwałtowne protesty rolników a także niesubordynację części posłów koalicji rządzącej. Ponad 50 posłów klubu PiS głosowało przeciw nowelizacji bądź wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu władze PiS zawiesiły w prawach członka partii 15 nieposłusznych posłów.

Przepisy ustawy złagodził nieco Senat m.in. dopuszczając eksport mięsa drobiowego z uboju rytualnego. Projekt nie trafił jednak ponownie pod obrady Sejmu, ponieważ władze PiS zdecydowały, że trafi on do kosza a pojawi się propozycja zupełnie nowej „Piątki dla zwierząt”. Potem prace nad “Piątką dla zwierząt” całkowicie zarzucono.

Przypomnijmy, że ministrem rolnictwa jest Grzegorz Puda, promotor niedoszłej “Piątki dla zwierząt”.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply