Nowelizacja ustawy, która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana – zapowiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Źródła PAP w Prawie i Sprawiedliwości przekazały, że nowy projekt ustawy ma ujrzeć światło dzienne w ciągu dwóch-trzech tygodni.

W piątek na antenie Radia Poznań wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował, że powstanie nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ma to być inicjatywa poselska, szczegóły nie są jeszcze znane. “Piątka dla zwierząt” w dotychczasowej formie trafi do kosza.

We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane. Według jej szefa, posła PiS Roberta Telusa, “rząd nie wypracował opinii” do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Jak informowaliśmy, tego samego dnia rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska, przekazała, że stanowisko partii w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne i nie wycofuje się ona z “Piątki dla zwierząt”.

W sobotę rano PAP podał informację, że PiS prowadzi prace nad inną wersją kontrowersyjnej nowelizacji. Nowy projekt ma zotać opublikowany za 2-3 tygodnie.

Jeden z polityków partii rządzącej stwierdził, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby “zamrozić” tę wersję “piątki” i wnieść nowy projekt – mówił polityk.

W ubiegłym tygodniu rolnicy protestowali w całej Polsce przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zwanej „Piątką Kaczyńskiego” bądź „Piątką dla zwierząt”. Do dramatycznych scen doszło w Koszutach w Wielkopolsce, gdzie policja skuła i rzuciła na ziemię lidera Agrounii, Michała Kołodziejczaka.

Nowela autorstwa PiS, która została uchwalona przez Sejm w pod koniec września, wprowadzała zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ograniczała także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych i zwiększyła kompetencje prozwierzęcych organizacji pozarządowych. Przepisy ustawy złagodził nieco Senat m.in. dopuszczając eksport mięsa drobiowego z uboju rytualnego.

Kresy.pl / radiopoznan.fm / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply