Macron i Trump nie pojawią się na forum w Davos

Zajęci problemami wewnętrznymi swoich krajów Emmanuel Macron i Donald Trump ogłosili, że nie przyjadą na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie pojawi się w tym roku na Forum Ekonomicznym w Davos – pisze agencja Reutera powołując się na oficjalne oświadczenie Pałacu Elizejskiego wydane w piątek. Jako powód nieobecności Macrona podano jego napięty kalendarz, w tym debaty rozpoczęte w reakcji na protesty „żółtych kamizelek”. W zamian francuski prezydent poprowadzi drugą edycję swojego forum biznesowego „Wybierz Francję”, które odbędzie się 21. stycznia w Paryżu.W Davos nie będzie także prezydenta USA Donalda Trumpa, który w czwartek odwołał wyjazd na Światowe Forum Ekonomiczne. „Z powodu bezkompromisowości Demokratów w sprawie Bezpieczeństwa Granicy i wielkiego znaczenia Bezpieczeństwa dla naszego Narodu, z całym szacunkiem odwołuję moją bardzo ważną podróż do Davos w Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. Moje najserdeczniejsze pozdrowienia i przeprosiny dla ŚFE” – napisał Trump na Twitterze. W USA trwa kryzys polityczny wywołany sporem o mur, który Trump chce wybudować na granicy z Meksykiem. Gdy demokratyczni kongresmeni, którzy uważają, ze mur jest niepotrzebny, odmówili wyasygnowania w tym celu 5,7 mld dolarów, Trump odmówił podpisania prowizorium budżetowego, co doprowadziło do częściowego zawieszenia rządu.

W Davos mogą pojawić się natomiast rosyjscy oligarchowie objęci zakazem wjazdu do UE (a także Szwajcarii), w tym Oleg Deripaska, Wiktor Wekselberg i Andriej Kostin. Po tym, jak Rosja zagroziła bojkotem Forum, w grudniu kierownictwo ŚFE ogłosiło, że za zgodą „wszystkich zainteresowanych stron” oraz przy silnym poparciu rządu Szwajcarii osoby objęte sankcjami będą mogły przyjechać na Forum.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w dniach 22-25. stycznia. Co roku bierze w nim udział około 2 tys. przywódców politycznych, przedstawicieli wielkiego biznesu, a także zaproszonych intelektualistów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Spotkanie Duda – Trump w Davos. Szczerski: o tę rozmowę poprosili Amerykanie

Kresy.pl / Reuters / AP / PAP

Macron i Trump nie pojawią się na forum w Davos
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz