Macron i Trump nie pojawią się na forum w Davos

Zajęci problemami wewnętrznymi swoich krajów Emmanuel Macron i Donald Trump ogłosili, że nie przyjadą na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie pojawi się w tym roku na Forum Ekonomicznym w Davos – pisze agencja Reutera powołując się na oficjalne oświadczenie Pałacu Elizejskiego wydane w piątek. Jako powód nieobecności Macrona podano jego napięty kalendarz, w tym debaty rozpoczęte w reakcji na protesty „żółtych kamizelek”. W zamian francuski prezydent poprowadzi drugą edycję swojego forum biznesowego „Wybierz Francję”, które odbędzie się 21. stycznia w Paryżu.

W Davos nie będzie także prezydenta USA Donalda Trumpa, który w czwartek odwołał wyjazd na Światowe Forum Ekonomiczne. „Z powodu bezkompromisowości Demokratów w sprawie Bezpieczeństwa Granicy i wielkiego znaczenia Bezpieczeństwa dla naszego Narodu, z całym szacunkiem odwołuję moją bardzo ważną podróż do Davos w Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. Moje najserdeczniejsze pozdrowienia i przeprosiny dla ŚFE” – napisał Trump na Twitterze. W USA trwa kryzys polityczny wywołany sporem o mur, który Trump chce wybudować na granicy z Meksykiem. Gdy demokratyczni kongresmeni, którzy uważają, ze mur jest niepotrzebny, odmówili wyasygnowania w tym celu 5,7 mld dolarów, Trump odmówił podpisania prowizorium budżetowego, co doprowadziło do częściowego zawieszenia rządu.

W Davos mogą pojawić się natomiast rosyjscy oligarchowie objęci zakazem wjazdu do UE (a także Szwajcarii), w tym Oleg Deripaska, Wiktor Wekselberg i Andriej Kostin. Po tym, jak Rosja zagroziła bojkotem Forum, w grudniu kierownictwo ŚFE ogłosiło, że za zgodą „wszystkich zainteresowanych stron” oraz przy silnym poparciu rządu Szwajcarii osoby objęte sankcjami będą mogły przyjechać na Forum.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w dniach 22-25. stycznia. Co roku bierze w nim udział około 2 tys. przywódców politycznych, przedstawicieli wielkiego biznesu, a także zaproszonych intelektualistów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Spotkanie Duda – Trump w Davos. Szczerski: o tę rozmowę poprosili Amerykanie

Kresy.pl / Reuters / AP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz