Shutdown w USA: amerykański rząd federalny zawieszony

W piątek o północy amerykański rząd federalny przestał działać. To efekt nieuchwalenia przez senat prowizorium budżetowego, co spowodowało tzw. shutdown.

Prowizorium budżetowe umożliwia finansowanie rządu USA oraz instytucji federalnych przez najbliższy miesiąc. Miało ono zostać uchwalone w piątek do północy, co jednak okazało się niemożliwe.

Sesja Senatu USA, odbywająca się w piątek w późnych godzinach nocnych, miała dramatyczny przebieg. Senatorowie zablokowali projekt ustawy pozwalający przedłużyć finansowanie rządowe do 16 lutego. Jego przyjęcie wymagało uzyskania 60 głosów spośród 100 senatorów. Okazało się jednak, że poparło ją tylko 50 senatorów, podczas gdy Republikanie mają w nim niewielką większość (52 senatorów).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ustawie sprzeciwiła się większość Demokratów, którzy twierdzą, że nie zostały do niej włączone ich postulaty ws. zapewnienia opieki dla tysięcy imigrantów. Negocjacje lidera większości w amerykańskim senacie Mitcha McConnella i przywódcy Partii Demokratycznej Chucka Schumera, które miały miejsce w ostatnich minutach przed północą, zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym, od północy rząd USA nie ma finansowania.

Jak zwrócono uwagę, formalne zawieszenie (shutdown) rządu federalnego zbiegło się z pierwszą rocznicą inauguracji prezydentury Donalda Trumpa. W związku z sytuacją, Biały Dom wystosował specjalne oświadczenie, w którym zarzucono Demokratom ponad bezpieczeństwem narodowym USA:

– Dziś wieczorem (Demokraci) stawiają politykę ponad naszym bezpieczeństwem narodowym, rodzinami wojskowymi, dziećmi i zdolnością naszego kraju do obsługi wszystkich Amerykanów.

W nocy z piątku na sobotę do sprawy na Twitterze odniósł się także prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. – To nie wygląda dobrze dla naszego wspaniałego wojska czy bezpieczeństwa na bardzo niebezpiecznej południowej granicy. Demokraci chcą shutdownu, by pomniejszyć wielki sukces Tax Cuts (reformy podatkowej – red.) i tego, co robi ona dla naszej rosnącej gospodarki.

To pierwszy przypadek w czasach najnowszych, gdy do zamknięcia rządu federalnego doszło w okresie, gdy zarówno Kongres, jak i Biały Dom, jest kontrolowany przez tę samą partię.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz