IPSOS: młodzi Polacy najchętniej popierają Ruch Narodowy, najstarsi KOD i Rodzinę Radia Maryja

Według sondażu Ipsos, młodzi Polacy popierają najczęściej Ruch Narodowy, a także Czarny Protest i Rodzinę Radia Maryja. Najstarsi wolą RRM, KOD i Kluby Gazety Polskiej.

Ipsos na zlecenie OKO.press, związanego z lewicowo-liberalną opozycją sprawdził, jakie organizacje społeczno-polityczne cieszą się największą popularnością wśród Polaków. W ramach badania uwzględniono tylko te organizacje, które biorą aktywny udział w aktualnych sporach politycznych w naszym kraju.

Generalnie, najwięcej ankietowanych określano się jako zwolennicy Komitet Obrony Demokracji.  10 proc. badanych zadeklarowało, że najchętniej zaangażowałby się w działalność tej organizacji. Za KOD znalazły się inicjatywy Rodzina Radia Maryja i Czarny Protest (po 9 proc.), a także Kluby Gazety Polskiej (7 proc.) i Ruch Narodowy (6 proc.). Jeszcze mniej osób zadeklarowało chęć zaangażowania się w działalność Obywateli RP i Greenpeace (po 5 proc.) i Akcji Demokracji (1 proc.). Jednocześnie, aż 45 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „Żadna” oraz „Nie wiem, trudno powiedzieć”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Bardzo interesujące rezultaty dało zestawienie wskaźników poparcia dla poszczególnych organizacji wśród najmłodszych (18-29 lat / 19-39 lat), [niezgodność oryg.; w oryginalnym artykule w różnych miejscach podawane są różne wartości – red.] i najstarszych (60+ lat) badanych.

Okazuje się, że w grupie najmłodszych Polaków, największym uznaniem cieszy się Ruch Narodowy (13 proc.). Tuż za nim znalazły się Czarny Protest (12 proc.) i Rodzina Radia Maryja (11 proc.). KOD popiera 6 proc., a Obywateli RP 4 proc. młodych respondentów. Kluby Gazety Polskiej są w tej grupie najmniej popularne (1 proc.).

Z kolei w grupie najstarszych Polaków, najwięcej osób ceni Rodzinę Radia Maryja i KOD (po 15 proc.) oraz Kluby Gazety Polskiej (10 proc.). Dalej znalazły się Akcja Demokracja (7 proc.) i Obywatele RP (5 proc.). W tej grupie najmniejszą popularnością cieszy się zaś Ruch Narodowy (1 proc.).

Ponadto, z sondażu wynika zauważalny związek między wyborem inicjatyw i określonych organizacji a płcią respondentów. Przykładowo, Ruch Narodowy wybiera 11 proc. mężczyzn, a tylko 2 proc. kobiet. Z kolei Czarny Protest popiera 14 proc. kobiet, a jedynie 3 proc. mężczyzn. Preferencje te są jeszcze wyraźniejsze w najmłodszej grupie badanych, gdzie 15 proc. mężczyzn w wieku 18-39/19-39 lat wskazuje na Ruch Narodowy, a 20 procent kobiet w tym wieku na Czarny Protest.

Według Ipsos, różnica ta jest jeszcze bardziej widoczna w kwestii wyborów partii politycznych. Na partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego chciałoby głosować 15 proc. mężczyzn w wieku 18-39/19-39 i ani jedna kobieta w tym wieku.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-14 stycznia 2018, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1017 osób.

Przeczytaj: Radykalna Zmiana – Kresy.pl omawiają program Ruchu Narodowego

Rp.pl/ oko.press / Kresy.pl

IPSOS: młodzi Polacy najchętniej popierają Ruch Narodowy, najstarsi KOD i Rodzinę Radia Maryja
Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz