Po Kanadzie i Meksyku Unia Europejska wprowadzi cła odwetowe wobec wyrobów importowanych z USA.

Kolegium komisarzy Unii Europejskiej podjęło w środę decyzję o objęciu importu amerykańskich produktów dodatkowymi cłami. Jest to środek odwetowy wprowadzony w związku z wprowadzeniem przez USA ceł na zagraniczną stal i aluminium.

“Komisja spodziewa się zakończyć odpowiednią procedurę w koordynacji z państwami członkowskimi przed końcem czerwca, tak aby w lipcu zaczęły obowiązywać nowe cła” – powiedział komisarz Maros Sefcovic na konferencji prasowej.

Cła w wysokości 25 procent, które wejdą w życie od lipca, będą dotyczyć importu z USA o wartości do 2,8 mld euro. Decyzja spotkała się z jednogłośnym poparciem krajów UE.

Plan KE przewiduje także wprowadzenie ceł w wysokości od 10 do 50 procent na kolejne wyroby importowane z USA o wartości 3,6 mld euro. Wejdą one w życie od marca 2021 roku lub później, jeśli Światowa Organizacja Handlu uzna amerykańskie działania za nielegalne.

Lista amerykańskich wyrobów, w które uderzą cła odwetowe Unii Europejskiej, zawiera sok pomarańczowy, burbon, dżinsy, motocykle oraz różne wyroby stalowe.

Przypomnijmy, że w czwartek amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross oświadczył, że Stany Zjednoczone nakładają 25-proc. cła na stal i 10-proc. cła na aluminium na Unię Europejską, Kanadę i Meksyk.

Kanadyjski rząd już odpowiedział cłami „dolar za dolara”, analogicznie podnosząc cła na szereg amerykańskich towarów, w tym także na stal.

We wtorek Meksyk nałożył cła importowe na wyroby amerykańskiego rolnictwa oraz produkty stalowe. Nowe regulacje przewidują 20-procentowe cła na wieprzowe łopatki i nogi, ser, szynkę i ziemniaki. Eksport amerykańskiego burbona i świeżego sera do Meksyku będzie obłożony 25-procentowym mytem. Do 25 proc. cła zapłacą importerzy produktów stalowych takich jak płyty, pręty czy stal walcowana. Na liście znajdują się także łodzie motorowe. Niektóre ze stawek obowiązują od wczoraj, część od jutra, a niektóre z nich dopiero od przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny obniżą od 1 lipca cła na 1449 towarów konsumpcyjnych

Kresy.pl / PAP / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply