Holandia przeznaczy ponad 150 mln euro na zakup amunicji dla Ukrainy. Na tym nie koniec i w grę wchodzi jeszcze 200 mln euro na zakup dronów.

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren ogłosiła wydzielenie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 350 mln euro, zrelacjonował w środę ukraiński portal Korrespondent.net. Według niego minister miała obiecać, że Holandia zakupi amunicję powietrze-ziemia do wysyłanych na Ukrainę myśliwców F-16. Planuje się przeznaczyć na ten cel 150 mln euro, amunicja będzie kupowana bezpośrednio od producenta, nie z rynku wtórnego.

Ponadto Holandia zawarła z krajami partnerskimi kontrakt na nowe drony rozpoznawcze o wartości około 200 mln euro. Według holenderskiego Ministerstwa Obrony, planuje się zakup znacznej liczby dronów ISR (wywiadowczych i rozpoznawczych) i przesłanie ich na Ukrainę.

Działania takie zostały podjęte po konsultacjach z innymi partnerami i ukraińskimi siłami zbrojnymi. „Te drony są już w użyciu i sprawdziły się na polu bitwy” – zapewniła Ollongren.

Wcześniej informowano, że Holandia przeznaczy 100 mln euro na czeską inicjatywę zakupu amunicji dla Ukrainy w różnych państwach świata.

Przypomnijmy, że Ukraina i Holandia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie. Dokument przewiduje pomoc wojskową Holandii w wysokości 2 miliardów euro w tym roku i późniejszą pomoc obronną w ciągu najbliższych 10 lat.

Jeszcze w styczniu Holandia ogłosiła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 122 mln euro. W ramach tego na zakup pocisków artyleryjskich Holandia przeznaczy 87 mln euro. 25 milionów zostanie przekazanych Międzynarodowemu Funduszowi na rzecz Ukrainy (IFU) na zakup innego sprzętu. Ponadto 10 mln euro ma zostać przeznaczone na poprawę ochrony ukraińskiej cybersfery przed atakami rosyjskich hakerów.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply