Żydów w Austrii zaniepokoiły plany władz landu Dolna Austria, które chcą limitować dostęp do koszernego mięsa.

Władze austriackiego kraju związkowego Dolna Austria chcą ograniczyć dostęp do koszernego mięsa, wytwarzanego w wyniku uboju rytualnego, poprzez wydawanie specjalnych pozwoleń na jego zakup. Austriaccy Żydzi alarmują, że w praktyce będzie to oznaczało wprowadzenie rejestru praktykujących Żydów, co przywołuje wspomnienia o prawach rasowych wprowadzonych przez III Rzeszę. – podał we wtorek izraelski dziennik Haaretz, powołując się na doniesienia Wiener Zeitung.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Idea ograniczenia dostępu do mięsa koszernego pojawiła się w ministerstwie landu Dolna Austria, które jest odpowiedzialne m.in. za ochronę zwierząt. Jego szef Gottfried Waldhäusl bronił tego pomysłu mówiąc, że jest on konieczny ze względu na ochronę zwierząt. Władze chcą w ten sposób zmniejszyć skalę uboju rytualnego.

Podczas uboju rytualnego zwierzęciu podcina się najważniejsze arterie i pozostawia do wykrwawienia na śmierć. Zwierzę musi być w tym czasie świadome. Ubój rytualny jest krytykowany przez obrońców zwierząt, którzy uważają go za niehumanitarny.

Haaretz pisze, że według Oskara Deutscha, przewodniczącego gminy żydowskiej w Wiedniu, największego skupiska Żydów w Austrii, plan Waldhäusla będzie wymagał utworzenia listy Żydów, co przypomina mu sytuację wywołaną przez nazistowskie ustawy rasowe przed II wojną światową. Od 1938 roku obowiązywały one także w Austrii włączonej do III Rzeszy.

Publikacja Haaretza wywołała reakcję ambasadora Austrii w Izraelu, który w środę opublikował twitta, w którym uspokajał Żydów i muzułmanów, w których także mogłyby uderzyć ograniczenia w sprzedaży koszernego mięsa. Jak zapewnił ambasador, politycy z Dolnej Austrii chcą wspólnie z tymi społecznościami znaleźć rozwiązanie tej sprawy i „rozwiać wszelkie obawy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: PiS gotowy do ustępstw wobec Żydów w sprawie kolejnej ustawy

Kresy.pl / Haaretz / Wiener Zeitung

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz