Żydów w Austrii zaniepokoiły plany władz landu Dolna Austria, które chcą limitować dostęp do koszernego mięsa.

Władze austriackiego kraju związkowego Dolna Austria chcą ograniczyć dostęp do koszernego mięsa, wytwarzanego w wyniku uboju rytualnego, poprzez wydawanie specjalnych pozwoleń na jego zakup. Austriaccy Żydzi alarmują, że w praktyce będzie to oznaczało wprowadzenie rejestru praktykujących Żydów, co przywołuje wspomnienia o prawach rasowych wprowadzonych przez III Rzeszę. – podał we wtorek izraelski dziennik Haaretz, powołując się na doniesienia Wiener Zeitung.

Idea ograniczenia dostępu do mięsa koszernego pojawiła się w ministerstwie landu Dolna Austria, które jest odpowiedzialne m.in. za ochronę zwierząt. Jego szef Gottfried Waldhäusl bronił tego pomysłu mówiąc, że jest on konieczny ze względu na ochronę zwierząt. Władze chcą w ten sposób zmniejszyć skalę uboju rytualnego.

Podczas uboju rytualnego zwierzęciu podcina się najważniejsze arterie i pozostawia do wykrwawienia na śmierć. Zwierzę musi być w tym czasie świadome. Ubój rytualny jest krytykowany przez obrońców zwierząt, którzy uważają go za niehumanitarny.

Haaretz pisze, że według Oskara Deutscha, przewodniczącego gminy żydowskiej w Wiedniu, największego skupiska Żydów w Austrii, plan Waldhäusla będzie wymagał utworzenia listy Żydów, co przypomina mu sytuację wywołaną przez nazistowskie ustawy rasowe przed II wojną światową. Od 1938 roku obowiązywały one także w Austrii włączonej do III Rzeszy.

Publikacja Haaretza wywołała reakcję ambasadora Austrii w Izraelu, który w środę opublikował twitta, w którym uspokajał Żydów i muzułmanów, w których także mogłyby uderzyć ograniczenia w sprzedaży koszernego mięsa. Jak zapewnił ambasador, politycy z Dolnej Austrii chcą wspólnie z tymi społecznościami znaleźć rozwiązanie tej sprawy i „rozwiać wszelkie obawy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: PiS gotowy do ustępstw wobec Żydów w sprawie kolejnej ustawy

Kresy.pl / Haaretz / Wiener Zeitung

Haaretz: austriackie władze chcą znowu rejestrować Żydów
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz