Węgry wystąpią z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji

Zdaniem Węgier, Światowy Paktu w sprawie Migracji jest stronniczym i niebezpiecznym dokumentem, który ma służyć stymulowaniu migracji. MSZ Węgier uznaje go za sprzeczny z interesami państwa i Budapeszt występuje z procesu przyjmowania paktu.

We wtorek szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto poinformował, że Węgry wystąpią z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji przed jego ostatecznym zawarciem.

– Ten dokument jest całkowicie sprzeczny z interesami Węgier w sferze bezpieczeństwa – oświadczył na konferencji prasowej w Budapeszcie. Szijjarto dodał, że dla rządu “Węgry i bezpieczeństwo Węgrów jest sprawą najważniejszą”.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ Węgier: Węgry nie są prorosyjskie ani proamerykańskie. Są prowęgierskie.

Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że Węgry nie wezmą udziału w grudniowym spotkaniu w Maroku, podczas którego pakt ma zostać przyjęty. Dodał też, że Budapeszt będzie sprzeciwiał się temu dokumentowi, jeśli zostanie poddany pod głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Szijjarto zaznaczył, że zdaniem rządu Viktora Orbana Światowy Pakt w sprawie Migracji jest sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem i intencją przywrócenia bezpieczeństwa europejskiego. Jego zdaniem, dokument ten jest niebezpieczny i stronniczy, a ponadto ma służyć stymulowaniu migracji. Minister uważa, że może on „stanowić dla milionów inspirację do wyruszenia w drogę”.

Przeczytaj: „Migracja musi rosnąć i będzie rosnąć”. Rząd szykuje ułatwienia ws. zatrudniania Ukraińców

Według Szijjarto, podstawową tezą dokumentu jest to, że migracja jest zjawiskiem dobrym i niemożliwym do powstrzymania. Rząd Węgier ma w tej kwestii inne zdanie i uważa takie podejście za nie do przyjęcia.

Czytaj także: W Niemczech rośnie zaniepokojenie migracją i tęsknota za silną władzą [SONDAŻ]

Jak poinformował, na etapie przygotowywania paktu węgierski rząd zgłosił 12-punktową propozycję. Zaznaczył jednak, że zdecydowana większość krajów ONZ to państwa, z których wyruszają migranci, zatem pakt traktuje migrację jako podstawowe prawo człowieka.

Tekst Światowego Paktu w sprawie Migracji został uzgodniony przez państwa członkowskie ONZ w piątek. W procesie ustalania nie uczestniczyły jednak Stany Zjednoczone, które już w grudniu wycofały się z prac. Tekst dokumentu nie jest wiążący, ale wyznacza państwom serię celów dotyczących zarządzania migracją. Dotyczy to m.in. poszerzenia kanałów legalnej migracji, stosowania zatrzymań wobec osób bez dokumentów tylko w ostateczności, a także zapewnienia wszystkim migrantom dostępu do podstawowych usług.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply