Oficer francuskiej armii został aresztowany i oskarżony o zdradę w związku z przekazaniem tajnych danych „obcemu mocarstwu”. Według mediów wojskowy szpiegował dla Rosji.

Jak podaje agencja Associated Press, francuskie władze poinformowały w niedzielę, że służący za granicą wysoki oficer francuskiej armii został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w związku ze zdradą, jakiej miał się dopuścić na rzecz obcego państwa. Wojskowy miał przekazywać bardzo wrażliwe dane wywiadowcze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według radia Europe-1 aresztowany żołnierz jest podpułkownikiem, a „ultra-wrażliwe” informacje zostały przekazane przez niego rosyjskim służbom. Poinformowano, że oficer służył w bazie NATO we Włoszech i został aresztowany podczas wakacji we Francji. Francuskie władze nie potwierdziły, że oficer szpiegował dla Rosji.

Minister obrony Florence Parly powiedziała, że śledztwo w sprawie oficera dotyczy „poważnych naruszeń bezpieczeństwa”. Na antenie Europe-1 Parly powiedziała w niedzielę, że w reakcji na tę sprawę francuskie wojsko podjęło „niezbędne środki ochronne”.

Według źródeł sądowych dochodzenie w sprawie zdrady wszczęto pod koniec lipca, po tym, jak ministerstwo obrony Francji zawiadomiło prokuraturę w Paryżu o podejrzanej działalności. Jak nieoficjalnie dowiedziała się w tych źródłach Associated Press, oficer został aresztowany i usłyszał wstępne zarzuty 21 sierpnia br. Zarzuca się mu ujawnienie tajemnic dotyczących obrony narodowej oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi z obcym mocarstwem.

NATO oraz ambasada Rosji we Francji odmówiły komentowania tej sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: Dwaj agenci wywiadu skazani na 8 i 12 lat więzienia za zdradę i szpiegostwo na rzecz Chin

Kresy.pl / abcnews.go.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz