Oficer francuskiej armii został aresztowany i oskarżony o zdradę w związku z przekazaniem tajnych danych „obcemu mocarstwu”. Według mediów wojskowy szpiegował dla Rosji.

Jak podaje agencja Associated Press, francuskie władze poinformowały w niedzielę, że służący za granicą wysoki oficer francuskiej armii został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w związku ze zdradą, jakiej miał się dopuścić na rzecz obcego państwa. Wojskowy miał przekazywać bardzo wrażliwe dane wywiadowcze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według radia Europe-1 aresztowany żołnierz jest podpułkownikiem, a „ultra-wrażliwe” informacje zostały przekazane przez niego rosyjskim służbom. Poinformowano, że oficer służył w bazie NATO we Włoszech i został aresztowany podczas wakacji we Francji. Francuskie władze nie potwierdziły, że oficer szpiegował dla Rosji.

Minister obrony Florence Parly powiedziała, że śledztwo w sprawie oficera dotyczy „poważnych naruszeń bezpieczeństwa”. Na antenie Europe-1 Parly powiedziała w niedzielę, że w reakcji na tę sprawę francuskie wojsko podjęło „niezbędne środki ochronne”.

Według źródeł sądowych dochodzenie w sprawie zdrady wszczęto pod koniec lipca, po tym, jak ministerstwo obrony Francji zawiadomiło prokuraturę w Paryżu o podejrzanej działalności. Jak nieoficjalnie dowiedziała się w tych źródłach Associated Press, oficer został aresztowany i usłyszał wstępne zarzuty 21 sierpnia br. Zarzuca się mu ujawnienie tajemnic dotyczących obrony narodowej oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi z obcym mocarstwem.

NATO oraz ambasada Rosji we Francji odmówiły komentowania tej sprawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Francja: Dwaj agenci wywiadu skazani na 8 i 12 lat więzienia za zdradę i szpiegostwo na rzecz Chin

Kresy.pl / abcnews.go.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz