Oficer francuskiej armii został aresztowany i oskarżony o zdradę w związku z przekazaniem tajnych danych „obcemu mocarstwu”. Według mediów wojskowy szpiegował dla Rosji.

Jak podaje agencja Associated Press, francuskie władze poinformowały w niedzielę, że służący za granicą wysoki oficer francuskiej armii został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w związku ze zdradą, jakiej miał się dopuścić na rzecz obcego państwa. Wojskowy miał przekazywać bardzo wrażliwe dane wywiadowcze.

Według radia Europe-1 aresztowany żołnierz jest podpułkownikiem, a „ultra-wrażliwe” informacje zostały przekazane przez niego rosyjskim służbom. Poinformowano, że oficer służył w bazie NATO we Włoszech i został aresztowany podczas wakacji we Francji. Francuskie władze nie potwierdziły, że oficer szpiegował dla Rosji.

Minister obrony Florence Parly powiedziała, że śledztwo w sprawie oficera dotyczy „poważnych naruszeń bezpieczeństwa”. Na antenie Europe-1 Parly powiedziała w niedzielę, że w reakcji na tę sprawę francuskie wojsko podjęło „niezbędne środki ochronne”.

Według źródeł sądowych dochodzenie w sprawie zdrady wszczęto pod koniec lipca, po tym, jak ministerstwo obrony Francji zawiadomiło prokuraturę w Paryżu o podejrzanej działalności. Jak nieoficjalnie dowiedziała się w tych źródłach Associated Press, oficer został aresztowany i usłyszał wstępne zarzuty 21 sierpnia br. Zarzuca się mu ujawnienie tajemnic dotyczących obrony narodowej oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi z obcym mocarstwem.

NATO oraz ambasada Rosji we Francji odmówiły komentowania tej sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: Dwaj agenci wywiadu skazani na 8 i 12 lat więzienia za zdradę i szpiegostwo na rzecz Chin

Kresy.pl / abcnews.go.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz