Dwaj agenci francuskiego wywiadu zatrudnieni w Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego zostali skazani na 8 i 12 lat więzienia za zdradę stanu i działalność szpiegowską na rzecz Chin.

Dwóch agentów wywiadu zatrudnionych w Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego Francji zostało skazanych na 8 i 12 lat więzienia za zdradę stanu i działalność szpiegowską na rzecz Chin – podała w sobotę agencja „Reuters” powołując się na francuskie agencje informacyjne.

Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Mężczyźni zostali skazani na kary 8 i 12 pozbawienia wolności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Pracownica Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oskarżona o szpiegostwo

Sąd uznał, że winna jest także małżonka jednego z agentów. Miała ukrywać przed francuskimi władzami fakt zdrady stanu swojego męża. Otrzymała karę czterech lat więzienia (w tym dwa lata w zawieszeniu).

Prokuratura oczekiwała wymierzenia dwóm byłym agentom wyższych kar. Chciała ona wymierzenia dla 69-letniego obecnie Pierre-Marie Hyvernata 15 lat więzienia, zaś dla 73-letniego Henri Magnaca – 10 lat więzienia.

Przez wzgląd na delikatność i tajność sprawy szczegóły działalności obydwu agentów nie zostały ujawnione.

Od 2017 roku toczyło się w opisywanej sprawie śledztwo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Polak usłyszał w Rosji wysoki wyrok za szpiegostwo [+VIDEO/+FOTO]

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, powołując się na francuski dziennik „Le Monde”, że obydwaj agenci byli zatrudnieni w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Pekinie. Pracowali tam pod przykryciem. W 1998 roku Henri Magnac został wezwany do Francji, ponieważ wykryto, że wdał się w romans z chińską tłumaczką ambasadora Francji. Hyvernat został z kolei jakiś czas później zatrzymany w Szwajcarii, „gdy wracał do Francji z walizką pełną pieniędzy po spotkaniu ze swym chińskim łącznikiem na jednej z wysp na Oceanie Indyjskim” – czytamy.

Zobacz także: Amerykanin Paul Whelan skazany w Rosji za szpiegostwo

reuters.com / fr24news.com / pap / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz