Kanclerz Niemiec podjęła decyzję o wycofaniu się z planów wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na okres Wielkanocy – podała w środę niemiecka agencja prasowa dpa powołując się na uczestników spotkania premierów krajów związkowych z szefową rządu federalnego. Merkel miała przyznać, że decyzja o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń była błędem.

Według dpa Merkel powiedziała na dzisiejszym spotkaniu, że porozumienie wypracowane na początku tego tygodnia, przewidujące zamknięcie większości sklepów i dalsze ograniczenia zgromadzeń od 1 do 5 kwietnia nie zostaną wdrożone. Merkel nazwała zamiar zaostrzenia lockdownu błędem. „Ten błąd był moim błędem” – miała powiedzieć niemiecka kanclerz biorąc na siebie „pełną odpowiedzialność”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Powodem wycofania się rządu z tego planu była powszechna krytyka ze strony przedsiębiorców. Liderzy niemieckiego przemysłu i biznesu stwierdzili, że nie jest dla nich jasne, co oznacza w praktyce lockdown na czas Wielkanocy. Rząd planował ogłoszenie dniami wolnymi dodatkowo dwóch dni: 1 i 3 marca. Uznano przy tym, że zamknięcie lub znaczne ograniczenie działalności gospodarczej byłoby zbyt trudne do wyegzekwowania. Ponadto zdaniem lekarzy podjęte środki nie były wystarczające dla zwalczania epidemii.

„W końcu lepiej to wyjaśnić teraz, jeśli nie jest to prawnie wykonalne” – stwierdził premier Bawarii Markus Soeder.

Nie jest jasne, czy niemiecki rząd ma alternatywny plan obejmujący zwalczanie trzeciej fali epidemii koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Afera maseczkowa w Niemczech

Kresy.pl / dpa / rmf24.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz