Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził utratę kontroli nad miastem Lisiczańsk, o które w ostatnich dniach toczono zacięte boje z nacierającymi Rosjanami.

W wydanym w niedzielę wieczorem komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził wycofanie się ukraińskich żołnierzy z Lisiczańska. "Po ciężkich walkach o Lisiczańsk siły obrony Ukrainy były zmuszone opuścić zajmowane pozycje i linie" - napisano.

Ukraiński sztab generalny wskazał, że kontynuowanie obrony miasta w warunkach "wielokrotnej przewagi" Rosjan m.in. w artylerii, lotnictwie i personelu, miałoby "fatalne konsekwencje". Jak podano, decyzję o wycofaniu się z Lisiczańska podjęto dla "ratowania życia ukraińskich obrońców".

Aleksandr Łukaszenko podczas przemowy z okazji dnia niepodległości Białorusi oświadczył, że wydał rozkaz „wycelowania” systemów Polonez w budynki rządowe w Kijowie. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Według szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, banki powinny pójść „po rozum do głowy” i „radykalnie” zwiększyć oprocentowanie wkładów oszczędnościowych i depozytów. Zagroził, że inaczej zostaną obłożone podatkiem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku, krytycznie wypowiedział się na temat obecnej działalności banków, w sytuacji, gdy stopy procentowe są coraz wyższe. Jego zdaniem, banki powinny pójść „po rozum do głowy” i „radykalnie” podwyższyć oprocentowania wkładów oszczędnościowych czy depozytów. Zaznaczył, że dziś często są one na poziomie zaledwie 0,1-0,3 proc.

Nieregularna masowa migracja jest jednym z „zagrożeń hybrydowych”, które wrogie mocarstwa mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformował sojusz w nowej koncepcji strategicznej uzgodnionej na szczycie w Madrycie.

Uwzględnienie takich gróźb było wyraźnym żądaniem wystosowanym przez kraje sojuszu znajdujące się na zewnętrznych obrzeżach NATO, w tym Hiszpanię będącą gospodarzem szczytu, która doświadczyła wykorzystywania migracji jako narzędzia nacisku politycznego - podobnie jak Polska podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią w ubiegłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: SG: Zapora na granicy prawie gotowa. Rusza budowa bariery elektronicznej [+WIDEO]

Według sobotnich informacji brytyjskiego wywiadu, opublikowanych przez ministerstwo obrony tego kraju, Rosjanie do ostrzału używają mało precyzyjnych pocisków. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%