Po podliczeniu znacznej większości głosów oddanych w sobotnich wyborach parlamentarnych w Republice Irlandii ich zwycięzcą okazuje się partia Sinn Fein („My sami”).

Sondaże exit poll nie wskazywały na zwycięzcę irlandzkich wyborów pokazując podobne poparcie dla trzech najsilniejszych partii. Jednak wraz z przeliczeniem znacznej większości głosów zwycięzcą okazuje się partia Sinne Fein – dawne polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej przez kilkadziesiąt lat prowadzącej miejską partyzantkę przeciwko władzom brytyjskim w Irlandii Północnej. Partia tradycyjnie była więc zakorzeniona właśnie w tym regionie i to jej pierwsze zwycięstwo wyborcze w Republice Irlandii od czasów powstania tego państwa w obecnej formie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sinn Fein, która po złożeniu broni przez IRA przeszła na pozycje typowe dla zachodnioeuropejskich partii lewicowych otrzymała według najnowszych danych 24,5 proc. głosów preferencyjnych (wybory w Irlandii odbywają się w systemie STV) to jest o 10,7 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach. W tej chwili SF może liczyć na 37 miejsc w izbie niższej irlandzkiego parlamentu – Dáil Éireann. Podliczenie głosów określiło już obsadę 152 na 160 miejsc w izbie więc pozycja SF może jeszcze ulec nieznacznemu wzmocnieniu.

Komentatorzy uznają, że SF zawdzięcza swój sukces właśnie temu, że nie jest w Republice Irlandii starą partią establiszmentu. W czasach działalność zbrojnej IRA w północnej części wyspy, SF było słabo zakorzeniona w Republice zdobywając marginalne poparcie rzędu 1 procenta. Dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku partia zaczęła rosnąc na południu, choć dwucyfrowy wynik po raz pierwszy osiągnęła dopiero w wyborach w 2016 r. (13,8 proc.). SF pozyskała przede wszystkim młody elektorat dzięki swojemu konsekwentnie lewicowemu programowi w kwestiach socjalno-ekonomicznych. Drożyzna na rynku nieruchomości i wynajmu oraz niskie płace jaki otrzymują młodzi pracownicy przełożyły się na poparcie dla SF.

Drugie miejsce wyborach według obecnych danych uzyskała centroprawicowa Fianna Fail („Żołnierze losu”) z poparciem 22,2 proc. głosów preferencyjnych i zdobytymi już 34 mandatami. FF straciła w cztery lata 2,1 punkty procentowe poparcia. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się liberalna Fine Gael („Plemię Gaelów”) z wynikiem 20,9 proc. czyli o 4,6 punkty procentowe mniejszym niż w poprzednich wyborach. Partia dotychczas rządząca będzie miała 33 deputowanych.

Przez dekady FG i FF były partiami decydującymi o scenie politycznej Irlandii ale w kolejnych wyborach swoje reprezentacje uzyskały także mniejsze partie. Po 6 deputowanych będą mieli socjaldemokraci oraz Partia Pracy, a ruch „Solidarność – Ludzie ponad zyskiem” 5 deputowanych. Wybory kończą się też dużym sukcesem dla Zielonych, którzy zdobyli aż 11 mandatów. 19 miejsc zajmą zaś kandydaci niezależni nie reprezentujący żadnej z partii. 1 mandat przypadnie przedstawicielowi partii Aontu („Zjednoczyć”) – nowego stronnictwa powstałego po rozłamie w Sinn Fein, kiedy to odeszli z niej zwolennicy konserwatywnego podejścia do spaw obyczajowych, w tym zakazu aborcji.

theguardian/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Badyl :

    Wg najnowszych wyników SF nie wygrała wyborów. Nie ma to tak naprawdę znaczenia, bo (nie sprawdzałem kandydatów niezależnych i z aontu) wszystkie partie, które uzyskały mandaty są SOCJALISTYCZNE z różnicami jak: narodowi socjaliści, socjaldemokraci, ekosocjaliści…

  2. Kojoto
    Kojoto :

    Irlandii już nie ma – właśnie teraz umiera resztka ostatnich starszych Irlandczyków, a kraj zamieszkuje masa nowego człowieka – poprawnego politycznie niewolnika. Europa jest tak chora, że nie wiem czy jest jeszcze możliwa jakakolwiek poprawa systuacji. To już są sowieci z wyboru. A Polska powoli idzie w te ślady…