Na miejscu obalonego przez uczestników protestów wsparcia dla ludności murzyńskiej pomnika Edwarda Colstona w Bristolu pojawiła się już nowa figura.

Pomnik Edwarda Colstona w Bristolu został obalony i wrzucony do morza 7 czerwca w czasie pierwszej fali protestów ruchu tak zwanego Black Lives Matter. Pomnik ten stał się celem manifestantów ponieważ Colston był handlarzem niewolników. Jak poinformował w środę portal NBC News na miejscu obalonej figury pojawiła się już nowa, przedstawiająca… uczestniczkę protestów Black Lives Matter.

Figura przedstawia kobietę o negroidoalnych rysach z wyciągniętą do góry prawą ręką zaciśniętą w pięść. Ma przedstawiać Jen Reid, mieszkankę Bristolu, która została sfotografowana właśnie w takiej pozie pod cokołem z którego właśnie obalono posąg Colstona. Portal NBC News zinterpretował pozę jako tak zwany gest “black power” – “czarnej siły”, upowszechniony w latach 70 XX wieku w USA przez tamtejszą radykalną organizację bojówkarską “Czarne Pantery”.

Figura ma naturalną wielkość – odpowiada wzrostowi człowieka i została wykonana z czarnej żywicy. Jej autorem jest Marc Quinn, jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy. Według portalu, gdy zobaczył on zdjęcie Reid poprosił ją o pozowanie i przygotował fugirę. Jak podkreśla portal, nowa figura została ustawiona w środę rano bez wiedzy lokalnych władz.

W USA trwa ogólnokrajowa fala protestów w reakcji na zamordowanie czarnoskórego George’a Floyda przez policjanta w Minneaopolis. Pod hasłem Black Lives Matter w całych USA doszło do wystąpień ludności murzyńskiej oraz wspierających ją lewicowców i anarchistów. Choć część protestów miała charakter pokojowy to często dochodziło także do starć z policjantami, bicia przechodniów-oponentów, wandalizmu czy też zbiorowych rabunków.

Szczególnym celem praktyk wandalizmu są obiekty, które zwolennicy ruchu protestacyjnego uważają za symbole tak zwanego „białego suprematyzmu”. Niszczone były już muzeum Skonfederowanych Stanów Ameryki oraz pomnik ich prezydenta, oraz dawnych polityków amerykańskich, którzy posiadali niewolników. Niszczone są też figury Krzysztofa Kolumba.

Jednak celem są też pomniki postaci w żaden sposób niezwiązanych z niewoleniem murzynów. W Portland w amerykańskim stanie Oregon grupa osób obaliła i zbezcześciła pomnik pierwszego prezydenta USA, Jerzego Waszyngtona. W piątek w San Francisco obalono statuę katolickiego misjonarza i świętego, Junipera Serry, a także Francisa Scotta Keya, autora słów hymnu USA oraz Ulyssesa S. Granta, który dążył do nadania Afroamerykanom praw wyborczych.

nbcnews.com/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply