Mateusz Morawiecki pojedzie na Węgry w swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną w stosunkach dwustronnych.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski ujawnił w czwartek podczas konferencji prasowej, że premier Mateusz Morawiecki pojedzie 3. stycznia przyszłego roku na Węgry z oficjalną wizytą zagraniczną. Jak podkreślił szef polskiej dyplomacji, który będzie towarzyszył szefowi rządu, Węgry będą pierwszym krajem, do którego polski premier uda się z oficjalną wizytą po objęciu urzędu. Wcześniej Morawiecki był tylko na roboczym unijnym szczycie w Brukseli.

Przygotowaliśmy już jedną wizytę, która będzie zaraz po Nowym Roku. Premier Morawiecki 3 stycznia uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Orbanem. Będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej jego wizycie bilateralnej, oficjalnej za granicą – mówił Waszczykowski zapytany o plany wizyt zagranicznych.

Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki w dniach 14-15. grudnia br. przebywał w Brukseli na szczycie UE. W piątek rano spotkał się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, po czym odbył krótką rozmowę z szefem KE, Jean-Claude’m Junckerem. Później jednak opuścił unijny szczyt, jeszcze zanim unijni przywódcy podjęli decyzję ws. zgody na przejście do kolejnego etapu rozmów na temat Brexitu.

Polskę i Węgry łączy opór wobec polityki narzucanej przez eurokratów. Komisja Europejska wszczęła wobec obu krajów procedury w związku z dopatrzeniem się nieprawidłowości w stanowionym prawie – wobec Polski z powodu przyjęcia ustaw o zmianach w sądownictwie a wobec Węgier z powodu ustawy o przejrzystości organizacji pozarządowych otrzymujących dotacje z zagranicy. Oba kraje odmawiały także przyjęcia narzuconych im przez UE kwot migrantów. Węgry już zapowiedziały, że zawetują ewentualne nałożenie na Polskę sankcji Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarz Guardiana straszy, że Polska i Węgry staną się „państwami zbójeckimi” w UE

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply