Amerykański miliarder George Soros rozmawiał w poniedziałek w Brukseli, jak ukarać Węgrów za głosowanie w niedawnych wyborach parlamentarnych na Fidesz, a nie na „jego kandydatów” – uważa minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Jak pisze Daily News Hungary, Szijjártó spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami na konferencji prasowej w przerwie spotkania ministrów Unii Europejskiej w Luksemburgu. Skomentował na niej m.in. projekt raportu zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego, który może być wstępem do nałożenia na Węgry unijnych sankcji wynikających z artykułu 7 traktatu o UE, bowiem, jak uznali jego autprzy z frakcji Zieloni-Wolny Sojusz Europejski, rząd Orbana „naruszył na Węgrzech niezależność sądownictwa, wolność prasy i podstawowe prawa jej obywateli”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Węgierski naród nie potrzebuje być chroniony przed decyzjami węgierskiego narodu – mówił szef MSZ Węgier. Według niego w ostatnich wyborach parlamentarnych Węgrzy jasno zdecydowali, że chcą być chronieni przed imigrantami a także przed „międzynarodową polityką, która zamiast dążyć do powstrzymania migracji, świadomie do niej zachęca”.

Szijjártó podkreślał, że tylko węgierski rząd ma prawo reprezentować Węgrów, a nie komisja wolności PE, organizacje pozarządowe czy George Soros, który spotkał się w poniedziałek z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Węgierski dyplomata określił ich jako „skrajnie proemigracyjnych” i „zadeklarowanych wrogów węgierskiego rządu i węgierskiej polityki migracyjnej”.

Jak podaje PAP, rzecznik KE Alexander Winterstein tłumaczył spotkanie Timmermansa z Sorosem tym, że obaj znają się od dawna a drzwi w KE są otwarte dla wszystkich. Stałym tematem ich spotkań ma być kwestia, jak wzmocnić jedność Unii Europejskiej. „To interesujące, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej potrzebuje rady od międzynarodowego spekulanta odnośnie jedności Europy” – skomentował ten fakt Szijjártó.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Orbán: Soros ma plan niszczenia państw narodowych

Kresy.pl / Daily News Hungary / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz