Szijjártó zapowiedział spotkanie z Kułebą w Użgorodzie

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó i ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby odbędzie się 29 stycznia w Użgorodzie.

Jak informuje portal Interfax Ukraina, minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó spotka się w Użhorodzie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

„Rozmowy te będą kontynuacją niedawnych kontaktów politycznych między obydwoma państwami. Kluczowym tematem dyskusji będzie organizacja spotkania Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Premierem Węgier Wiktorem Orbánem w sprawie promocji ważnych dla Ukrainy decyzji w Unii Europejskiej i ogólnego rozwoju stosunków dwustronnych” – poinformował w komunikacie rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie potwierdzona data 29 stycznia, kiedy spotkamy się w Użgorodzie z moim ukraińskim odpowiednikiem z ministrem Kułebą, aby sprawdzić, czy spotkanie na wysokim szczeblu może pomóc w tej sytuacji” – powiedział Szijjártó.

Przypomniał, że odbył rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem, podczas której stwierdził, że spotkanie Zełenskiego z Orbánem będzie miało sens, „jeśli przyniesie rezultaty”.

Minister spraw zagranicznych Węgier dodał, że chce wspólnie z Kułebą rozważyć, jakie prace należy wykonać, aby doszło do spotkania przywódców. Wcześniej Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała, że ewentualne negocjacje z premierem Węgier Wiktorem Orbanem mogą dotyczyć szerokiego zakresu stosunków dwustronnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Węgier Viktor Orbán przeprowadzili krótką rozmowę podczas niedzielnej ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny. Temat rozmowy nie jest znany. Ukraińskie media spekulują, że mogła dotyczyć sporu o ewentualne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Biuro Zełenskiego nie skomentowało rozmowy z Orbánem. W komunikacie dot. wizyty w Argentynie wspomniano jedynie o jego “nieformalnych rozmowach z szefami państw i rządów innych krajów”.

Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Kresy.pl/Intefax Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply