Lokalne władze wpadły na pomysł zburzenia pozostałości niedokończonej rezydencji Radziwiłłów na Grodzieńszczyźnie – poinformował we wtorek Biełsat.

Magnacki ród planował wybudować swoją rezydencję pomiędzy wsiami Żyrmuny i Wialikie Siało w pobliżu Lidy w XVIII wieku, ale wzniesiono jedynie monumentalną bramę – zwaną przez reportera stacji „łukiem triumfalnym” – i dwa boczne budynki. Obiekt, który nie ma statusu zabytku, znajduje się w fatalnym stanie. Miejscowe białoruskie władze, nie mając pieniędzy na restaurację, rozważają jego wyburzenie.

Okoliczni mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter Biełsatu, mają podzielone zdanie w kwestii rozbiórki budowli.

Powoli się wszystko sypie. Ale mimo to żal – niech by sobie stał. W czasie ślubu przyjeżdża młodzież i tam robią zdjęcia. Wychodzą z tego ładne zdjęcia. Jan na jakichś ruinach. – mówi mieszkaniec pobliskiej wsi. – Restaurować nikt nie będzie. A latem przyjeżdżają dzieci, jadą nad jezioro, a to bardzo niebezpieczne. Myślę, że na dzisiejszy dzień to sprawa nieaktualna. A zostawić go tak, to dalej będzie niszczeć. – uważa kobieta mieszkająca w pobliżu.

Zabezpieczenie budowli i jej konserwacja może kosztować nawet 50 tys. dolarów – podaje Biełsat. Lokalne władze nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Decyzja w sprawie przyszłości obiektu ma zapaść na najbliższym posiedzeniu miejscowej wiejskiej rady.

Według Tacciany Piatrowej z organizacji społecznej Historyka, problemem w tym przypadku jest brak narzędzi prawnych pozwalających na obronę budowli przed rozbiórką. Uważa ona, że obiekt można byłoby zachować, gdyby chcieli tego miejscowi. „Zabytek może być tylko wtedy coś warty, jeżeli stanowi wartość dla samych mieszkańców”. – mówiła. Jako przykład zaangażowania miejscowej społeczności w zachowanie spuścizny kultury materialnej wskazała kaplicę Rejtana w Lachowiczach, która jest remontowana wyłącznie siłami społeczności, sponsorów i wolontariuszy.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś sprzedaje dawne majątki magnackie

Kresy.pl / Biełsat

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply