Pomnik polskiej Biblii w Brześciu na Białorusi [+VIDEO/+FOTO]

W białoruskim mieście na granicy z Polską stanął pomnik Biblii Radziwiłowskiej. To drugi w historii przekład Biblii na język polski.

Biblia Radziwiłłowska, zwana też Biblią Brzeską, została wydana w 1563 roku właśnie w Brześciu. Była drugim po Biblii Leopolity pełnym, wydrukowanym przekładem Biblii na język polski. Inaczej niż w przypadku tego pierwszego, Biblia Brzeska była dziełem protestantów. Tłumaczenie zostało bowiem wykonane przez zwolenników nauk Kalwina w Pińczowie w obecnym województwie świętokrzyskim, na zlecenie wojewody wileńskiego, kanclerza i marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego, Mikołaja Radziwiłła Czarnego. W 1553 roku magnat przeszedł na luteranizm, ale rychło dołączył do zwolenników kalwinizmu, który z dużym zaangażowaniem i skutecznością promował na terytorium Księstwa.

15 grudnia w Brześciu, na rogu ulic Kirowa i Puszkińskiej, odsłonięto pomnik sławnej księgi. Jego twórcą jest rzeźbiarz Antoni Niczyporuk. Pomnik stanął obok Brzeskiej Biblioteki Obwodowej im. Gorkiego, w której przechowywany jest niewielki fragment Biblii Radziwiłłowskiej. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i obwodowych, publicznych instytucji kultury i edukacji, a nawet zagranicznych placówek konsularnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mimo, że Biblia Brzeska jest spisana w języku polskim, urzędnik, który rozpoczął uroczystość, określił Biblię Radziwiłłowską jako „unikalnym pomnik materialnej i duchowej kultury białoruskiej”. Przewodniczący miejskiego komitetu wykonawczego, Aleksandr Rogaczuk stwierdził, że „historia miasta zna różne okresy”, ale rok 1563 jest w niej „świetlaną datą”. Wezwał do wykupienia jednego egzemplarza Biblii Radziwiłłowskiej z rąk prywatnego kolekcjonera i ściągnięcia go do brzeskiej biblioteki.

Czytaj także: Łukaszenko o historii Białorusi

virtualbrest.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz