W poniedziałek miał miejsce nieformalny szczyt Rady Europejskiej, podczas którego dyskutowano w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w strukturach Unii Europejskiej. Liderzy państw europejskich nie doszli do porozumienia.

W Brukseli we wtorek miało miejsce nieformalny szczyt Rady Europejskiej, w której uczestniczyli przywódcy państw zrzeszonych w UE. Dyskutowano na obsadzenia czterech najwyższych stanowisk w UE: przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczego Komisji Europejskiej, Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Podczas spotkania przywódcy krajów europejskich podsumowali wybory do PE i przygotowano grunt pod decyzje na kolejnym szczycie UE w dniach 27-28 czerwca.

Podczas konferencji prasowej Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael powiedział, że rozmowy zmierzały we właściwym kierunku, ale nie osiągnięto porozumienia w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk unijnych.

“To była dobra rozmowa, która zmierza we właściwym kierunku. Na tym etapie nie osiągnięto dziś porozumienia. Partie polityczne odgrywają swoją rolę i jest to naturalne w takim momencie politycznym. Przedstawiły propozycje, a w nadchodzących dniach będziemy pracować dalej i przygotowywać decyzje, które musimy podjąć” – Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna według pierwotnych planów szefową Komisji Europejskiej miałaby pozostać na drugą kadencję Ursula von der Leyen. Przewodniczyć Parlamentowi Europejskiemu miała Roberta Metsola. Te dwa stanowiska pozostałyby więc w posiadaniu Europejskiej Partii Ludowej, która zdobyła najwięcej głosów w ostatnich wyborach. Estońska liberalna premier Kaja Kallas miałaby zostać mianowana Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, a socjaldemokrata i były premier Portugalii Antonio Costa w grudniu miałby zostać Przewodniczącym Rady Europejskiej. Mimo, że nie osiągnięto porozumienia, nie pojawiły się nowe kandydatury.

consilium.europa.eu/gazetaprawna.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply