Partia premiera Węgier Viktora Orbana oficjalnie powiadomiła Europejską Partię Ludową o wystąpieniu z tego ugrupowania.

W piśmie adresowanym w czwartek do sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White’a Fidesz poinformował o rezygnacji z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej.

„Niniejszym zawiadamiam kierownictwo Europejskiej Partii Ludowej, że Fidesz – Węgierska Partia Obywatelska nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, w związku z czym rezygnuje [z niego] zgodnie z artykułem 9 Statutu” – czytamy w piśmie, którego kopię zamieściła na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

Jak podaje PAP, wcześniej w tym miesiącu Fidesz opuścił frakcję EPL w Parlamencie Europejskim. W dalszym ciągu pozostawał formalnie członkiem EPL, choć członkostwo to było zawieszone od marca 2019 roku.

Przypomnijmy, że powodem opuszczenia frakcji EPL w PE przez Fidesz była niezgoda Węgrów na zmianę regulaminu tej frakcji. Chodziło o forsowaną przez przeciwników Fideszu możliwość stosowania kar dyscyplinarnych nie tylko wobec poszczególnych członków europarlamentu, ale dla całej reprezentacji danej partii narodowej.

5 marca Viktor Orban w wywiadzie radiowym poinformował o rozmowach prowadzonych przez Fidesz z „konserwatywnymi siłami politycznymi” z Włoch i Polski celem utworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Kresy.pl / gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz