Unia Europejska zgodziła się na eksport ukraińskiego mięsa drobiowego na swoje terytorium ze stref niezagrożonych ptasią grypą.

Jak podała w środę agencja Interfax-Ukraina, 17 marca Unia Europejska uznała podział Ukrainy na strefy zagrożenia ptasią grypą, co pozwoli temu krajowi na eksport do UE produktów drobiowych z obszarów niezainfekowanych. Wznowienie eksportu ukraińskiego drobiu do UE ma nastąpić 20 marca.

„Uznanie podziału na strefy pozwoli Ukrainie wznowić handel produktami drobiowymi z UE. Stanie się tak nawet biorąc pod uwagę fakt, że nadal obowiązują ograniczenia kwarantanny na obszarach, na których występowały przypadki choroby” – powiedziała Władysława Mahałecka, szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużby).

O wznowieniu eksportu drobiu do UE powiadomił także na Facebooku wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa – przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka.

„W miesiącach zimowych na Ukrainie wykryto kilka przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Na okres wyjaśnienia przestrzennego tych spraw eksport został wstrzymany… Zaledwie kilka tygodni i eksport wznowiono” – napisał Kaczka.

Według Kaczki procedura wytyczania stref i wznowienia eksportu była tak samo łatwa, jak “wyciągnięcie Bridget Jones z tajskiego więzienia”.

“Niezliczona liczba telefonów, uzgodnień i zatwierdzeń we wszystkich krajach UE” – napisał Kaczka dodając, że wznowienie eksportu to “oznaka normalnego, jakościowego i przyjacielskiego współdziałania między Ukrainą a UE”.

Eksport mięsa drobiowego z Ukrainy do UE wstrzymano 23 stycznia br. po wykryciu na Ukrainie ogniska ptasiej grypy.

Przypomnijmy, że Ukraina przez ostatnie lata zalewała unijny rynek mięsem drobiowym wykorzystując lukę w umowie handlowej z UE. Unijne władze dopiero pod koniec 2019 roku podjęły działania w celu załatania tej luki, jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply