Unia Europejska zgodziła się na eksport ukraińskiego mięsa drobiowego na swoje terytorium ze stref niezagrożonych ptasią grypą.

Jak podała w środę agencja Interfax-Ukraina, 17 marca Unia Europejska uznała podział Ukrainy na strefy zagrożenia ptasią grypą, co pozwoli temu krajowi na eksport do UE produktów drobiowych z obszarów niezainfekowanych. Wznowienie eksportu ukraińskiego drobiu do UE ma nastąpić 20 marca.

„Uznanie podziału na strefy pozwoli Ukrainie wznowić handel produktami drobiowymi z UE. Stanie się tak nawet biorąc pod uwagę fakt, że nadal obowiązują ograniczenia kwarantanny na obszarach, na których występowały przypadki choroby” – powiedziała Władysława Mahałecka, szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużby).

O wznowieniu eksportu drobiu do UE powiadomił także na Facebooku wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa – przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka.

„W miesiącach zimowych na Ukrainie wykryto kilka przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Na okres wyjaśnienia przestrzennego tych spraw eksport został wstrzymany… Zaledwie kilka tygodni i eksport wznowiono” – napisał Kaczka.

Według Kaczki procedura wytyczania stref i wznowienia eksportu była tak samo łatwa, jak „wyciągnięcie Bridget Jones z tajskiego więzienia”.

„Niezliczona liczba telefonów, uzgodnień i zatwierdzeń we wszystkich krajach UE” – napisał Kaczka dodając, że wznowienie eksportu to „oznaka normalnego, jakościowego i przyjacielskiego współdziałania między Ukrainą a UE”.

Eksport mięsa drobiowego z Ukrainy do UE wstrzymano 23 stycznia br. po wykryciu na Ukrainie ogniska ptasiej grypy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Ukraina przez ostatnie lata zalewała unijny rynek mięsem drobiowym wykorzystując lukę w umowie handlowej z UE. Unijne władze dopiero pod koniec 2019 roku podjęły działania w celu załatania tej luki, jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz