Czechy: liczba nielegalnych gastarbeiterów podwoiła się w ciągu roku – 80 proc. to Ukraińcy

W 2018 roku w Czechach nielegalnie pracowało 3,8 tysiąca cudzoziemców, z czego 80 proc. to Ukraińcy – podało w środę Radio Praha powołując się na szacunki czeskiego ministerstwa pracy i spraw socjalnych.

Z raportu ministerstwa o zwalczaniu nielegalnego zatrudnienia wynika, że w porównaniu z 2017 rokiem liczba pracowników nielegalnie wykonujących pracę zwiększyła się prawie o 100 proc. Czterech na pięciu z nich pochodziło z Ukrainy. Oprócz nich na pracy “na czarno” nakrywano także wielu Słowaków, Rumunów i Bułgarów.

Zdaniem ministerstwa statystyki pracy “na czarno” zwiększyły się, ponieważ pracodawcy wolą ryzykować płacenie kar za nielegalne zatrudnianie pracowników, niż tracić zamówienia.

Czescy inspektorzy pracy skupiali się głównie na sprawdzaniu budów, magazynów i centrów logistycznych zatrudniających setki osób.

Jak twierdzi ukraiński portal Europejska Prawda, do nielegalnego zatrudniania Ukraińców skłania czeskich pracodawców “niska elastyczność oficjalnego systemu zatrudniania Ukraińców”.

W ubiegłym roku czescy inspektorzy pracy nałożyli grzywny na 500 firm na kwotę przekraczającą 150 milionów koron. Nieprawidłowości odnotowano podczas kontroli 7200 przedsiębiorstw.

Według czeskiego ministerstwa pracy i spraw socjalnych pod koniec 2018 r. w Czechach pracowało 121 086 obywateli Ukrainy, co stanowiło ponad 20% wszystkich obcokrajowców pracujących w tym kraju.

Na początku czerwca br. czeski rząd podwoił roczny limit ukraińskich pracowników z 19,6 tysiąca do 40 tysięcy osób.

Jak przypomina Europejska Prawda, w 2017 r. Czechy deportowały ponad 1000 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie pracowali w tym kraju, zamiast w Polsce, która wystawiła im pozwolenia na pracę.

Jak pisaliśmy w czerwcu br., Ukraińcy są w Czechach największą społecznością obcokrajowców legalnie przebywających w tym kraju, choć procentowo to tylko nieco ponad 1 procent (117 tys. osób na liczący oficjalnie 10,5 mln ludności kraj).

Kresy.pl / Radio Praha / Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply