Pięciu Serbów zostało we wtorek zatrzymanych przez podległych albańskim władzom w Prisztinie funkcjonariuszy. Akcja kosowskiej policji wywołała już reakcję władz Serbii.

Specjalny oddział kosowskiej policji otoczył dziś Centrum Kultury i Edukacji  “Bożidar Mitrović Sandor” w zamieszkanej przez Serbów miejscowości Szilowo. To serbska enklawa otoczona przez teren zamieszkany przez Albańczyków we wschodniej części regionu. Funkcjonariusze zatrzymali pięciu mieszkańców Kosowa narodowości serbskiej.

Według serbskiej telewizji publicznej RTS zatrzymani to Radovan Stojković szef administracji okręgu Kosovo Pomoravlje oraz Jovan Denić szef urzędu zatrudnienia w sąsiadującym z Szilowem mieście Gnilane. Wraz z nimi zatrzymano również Nenada Stojanovicia, mechanika który pracował dla serbskiej armii. Nie znane są personalia dwóch innych zatrzymanych. Stojković i Denić zostali poddani przesłuchaniu jeszcze w szilowskim centrum kultury. Jednocześnie kosowscy policjanci wkroczyli do ich domów w miejscowości Grnji Kucas i dokonali w nich przeszukań, tak jak w biurach, w których pracowali urzędnicy.

Według komunikatu kosowskiej policji pięciu Serbów zostało aresztowanych za “działalność przeciwko porządkowi konstytucyjnemu i bezpieczeństwu Kosowa”. Służba zaprzeczyła, że aresztowała między innymi swoich byłych funkcjonariuszy. RTS twierdzi, że powodem aresztowania był fakt, że obaj urzędnicy namawiali etnicznych Serbów służących w kosowskiej policji do opuszczenia służby, co część funkcjonariuszy uczyniła.

Działania podlegającej albańskim władzom w Prisztinie policji wywołały już reakcję Belgradu. Marko Djurić, dyrektor Kancelarii do Spraw Kosowa i Metochii serbskiego rządu zagroził całkowitym zerwaniem rozmów z albańskimi władzami Kosowa “na długo” jeśli nie uwolnią one zatrzymanych Serbów do wieczora. Porozumienie między władzami w Belgradzie i Prisztinie jest warunkiem jaki władze Unii Europejskiej stawiają Serbom i kosowskim Albańczykom przed integracją z Unią Europejską. W marcu Djurić sam został aresztowany przez oddział specjalny kosowskiej policji w czasie pobytu na północy tego regionu.

b92.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply