Republika Serbska będą częścią Bośni i Hercegowiny powołała własną służbę bezpieczeństwa – żandarmerię. Wzbudza to krytykę w Sarajewie.

Prezentacja pierwszego oddziału żandarmerii Republiki Serbskiej odbywał się we wtorek w miejscowości Zalužani, pod stolicą republiki, Banja Luką. W uroczystości uczestniczył jej minister spraw wewnętrznych i reprezentant RS w prezydium pełniącym w Bośni i Hercegowinie funkcję kolegialnej głowy państwa, Milorad Dodik. Choć służba będzie miała niewielką liczebność jej powołanie wzbudziło zdecydowany krytycyzm ze strony zamieszkujących Bośnię i Hercegowinę muzułmanów (Boszniaków).

“To jest wszystko to, czego obywatele Bośni i Hercegowiny nie potrzebują, zamiast zabrania się za walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną” – powiedział Aljoša Čampara, minister spraw wewnętrznych Federacji Bośni i Hercegowiny, czyli drugiego subiektu (obok RS) państwowości BiH, zamieszkanego przez Boszniaków i Chorwatów. Także w samej Republice Serbskiej reprezentant niewielkiej społeczności boszniackiej, pełniący w niej funkcję wiceprezydenta Ramiz Salkić nie ukrywał krytycyzmu wobec powołania nowej instytucji.

Innego zdania jest Milorad Dodik, który podkreślał, że RS jako subiekt federalnego państwa nie miała do tej pory własnej siły bezpieczeństwa. Zapowiedział przy tym, że bośniaccy Serbowie nadal myślą o powołaniu szerszej policji rezerwowej. “Żeby było jasne, rozważymy i poczekamy na możliwość sformowania sił rezerwowych. To jest najlepsza droga zabezpieczenia i obrony terytorium Republiki Serbskiej” – słowa Dodika cytuje portal Balkan Insight.

W swojej federacyjnej strukturze, państwowość BiH dzieli się na dwie części: Federację Bośni i Hercegowiny zamieszkaną w większości przez muzułmańskich Boszniaków, a w mniejszości przez Chorwatów, oraz Republikę Serbską zamieszkaną niemal wyłącznie przez Serbów. RS posiada dużą autonomię, natomiast na szczeblu federalnym BiH pozostaje państwem całkowicie dysfunkcjonalnym, a w praktyce protektoratem mocarstw zachodnich, w którym ostatnie słowo należy do Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej z prawem do dymisjonowania lokalnego rządu i urzęników. Powstanie BiH zostało narzucone walczącym w latach 1992-1995 stronom przez USA, które naciskały na konieczność utworzenia państwa wielonarodowego.

Wspierane przez mocarstwa zachodnie dążenie zdominowanych przez muzułmanów instytucji centralnych do pomniejszania autonomii Republiki Serbskiej, doprowadziło do poważnych napięć między dwiema częściami federacjiDemonstracją tego było przeprowadzenie w 2016  roku przez władze RS referendum na temat republikańskiego święta, wcześniej zdelegalizowanego przez władze w Sarajewie. Referendum zostało przeprowadzone przez ówczesnego prezydenta RS Dodika mimo, że także ono zostało uznane za nielegalne przez władze Bośni i Hercegowiny. Sam Dodik wielokrotnie wspominał o faktycznej upadłości państwa, którego częścią jest jego republika i planach referendum w sprawie secesji.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply