W niedzielę w Republice Serbskiej w Bośni i Hercegowinie odbyło się referendum, w którym większość głosujących opowiedziało się za obchodzeniem święta narodowego 9 stycznia. Wcześniej zakazał tego bośniacki sąd najwyższy.

Przeliczono dotąd 71,09 procenta głosów. Aż 99,79 procenta głosujących opowiedziało się za obchodzeniem święta „państwowego” Republiki Serbskiej 9 stycznia. W ten sposób odrzucono zakaz wprowadzony przez sąd najwyższy Bośni.

Po zamknięciu punktów wyborczych prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik wystąpił przed tłumem ludzi w mieście Pale.

Dziś zapisaliśmy kolejną stronę naszej chwalebnej historii i pokazaliśmy, że jesteśmy ludźmi walczącymi o wolność, o prawo Republiki– powiedział prezydent Dodik. Dodał, że nie referendum nie zorganizowano by zgrywać bohaterówlecz zrobiono to dla narodu.

9 stycznia jest datą ogłoszenia w 1992 roku niepodległości, przez Republikę Serbską. Przez Bośniaków dzień ten uznawany jest za przyczynę wojny, która wybuchła niedługo potem.

Referendum zostało potępione zarówno przez USA jak i Unię. Nie wsparły go także władze Serbii.

Czytaj także:

Rosja popiera referendum bośniackich Serbów

Balkan Insight/KRESY.PL




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz