Bezprecedensowa decyzja Sądu Konstytucyjnego Bośni i Hercegowiny wywołała oburzenie społeczeństwa władz i społeczeństwa autonomicznej Republiki Serbskiej.

Bośnia i Hercegowina jest państwem federacyjnym składającym się z dwóch podmiotów: zamieszkanej w większości przez bośniackich muzułmanów, na terenie której znajduje się stolica państwa Sarajewo, niewielkiego dystryktu Brczko, oraz Republiki Serbskiej, zamieszkanej w większości w większości właśnie przez prawosławnych Serbów.

26 listopada federalny Sąd Konstytucyjny w Sarajewi wydał wyrok w sprawie narodowego święta Republiki Serbskiej obchodzonego 9 stycznia. Tą urzędow święto Serbowie bośniaccy ogłosili w dniu Świętego Stefana (Szczepana) pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Sąd większością pięciu sędziów przeciw czterem uznał, że święto należ znieść bowiem w wieloknfesyjnej BiH nie wolno w ten sposób akcentować świąt religijnych jednej ze społeczności. Co znamienne przeciw takiemu wyrokowi głos oddali dwaj Serbowie i dwaj Chorwaci wśród sędziów (Chorwaci zamieszkują zwarcie w muzłmańskiej części Federacji). Za zniesieniem serbskiego święta głosowało natomiast dwóch sędziów reprezentujących bośniackich muzłmanów i trzech sędziów delegowanych przez Europejski Tryunał Sprawiedliwości. W gruncie rzeczy bowiem powstała w 1995 pod naciskiem zachodu Bośnia i Hercegowina nadal pozostaje protektoratem USA i Unii Europejskiej w którym ostatnie słowo należy do reprezentujacego Wysokiego Przedstawiciela wybieranego przez zagraniczne rządy i rganizacje międzynarodowe przede wszystkim Unię Europejską.

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik komentując wyrok powiedział – “Sąd Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny to nic innego jak muzułmański sąd działający przeciwko Serbom” – dodając dosadnie w czasie konferencji prasowej – “Możecie sobie wsadzić ten wyrok sami wiecie gdzie”.

Tydzień po wyroku Dodik zażądał przegłosowanie nowej ustawy o Sądzie Konstytucyjnym, rozpisanie referndum w sprawię święta 9 stycznia wśród mieszkańców Republiki Serbskiej. W przypadku trwania władz Federacji na stanowisku uznania antyserbskiego wyroku Sądu Konsytucyjnego z 26 listopada zapowiedział wycofanie wszystkich urzędników serbskiego pochodzenia z federalnych instytucji, co będzie oznaczało ich paraliż, bowiem obowiązuje w nich parytet dla głównych grup narodowych i konfesyjnych. Stanowisko władz Republiki Serbskiej poparła Chorwacka Rada Narodowa skupiająca wszystkie chorwackie partie działające na terenie BiH.

tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply