Rosja zwróci Bośni i Hercegowinie 300-letnią ikonę, którą Siergiej Ławrow otrzymał od przewodniczącego Prezydium Bośni i Hercegowiny Milorada Dodika. W sprawie ikony interweniowała Ukraina twierdząc, że zabytek należy do niej, a bośniacka prokuratura wszczęła dochodzenie dotyczące pochodzenia ikony. Sprawą zajmuje się też Interpol.

Jak podała w sobotę agencja Interfax, ministerstwo spraw zagranicznych Rosji poinformowało, że odda darczyńcom ikonę otrzymaną w Bośni i Hercegowinie przez szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa podczas jego niedawnej wizyty w tym kraju.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Ikona zostanie zwrócona darczyńcom w celu dalszego wyjaśnienia jej historii za pośrednictwem Interpolu” – oświadczono w rosyjskim MSZ.

Jak pisaliśmy w czwartek, ambasada Ukrainy w Bośni i Hercegowinie wysłała notę ​​do MSZ tego kraju z żądaniem podania informacji o pochodzeniu pozłacanej ikony, którą przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik, z pochodzenia Serb, podarował ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi. Na odwrocie ikony znajduje się pieczęć świadcząca o jej autentyczności – ikona ma mieć około 300 lat i pochodzić z Ługańska, ukraińskiego miasta opanowanego przez prorosyjskich separatystów. Ukraina uważa ikonę za element swojego dziedzictwa kulturowego.

Agencja informacyjna Ukrinform sugerowała, że ikonę mogli przywieźć do Bośni i Hercegowiny serbscy najemnicy walczący w wojnie w Donbasie.

Po ukraińskiej nocie prokuratura Bośni i Hercegowiny wszczęła postępowanie, które ma wyjaśnić, w jaki sposób ikona trafiła do Bośni i Hercegowiny. Jak wynika z oświadczenia rosyjskiego MSZ, sprawą zajmuje się też Interpol.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Ławrow spotkał się z politykami AfD

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz