127 tys. Żydów chce uzyskać obywatelstwo Hiszpanii

Wraz z końcem września upłynął termin składania wniosków o przyznanie hiszpańskiego obywatelstwa przez potomków sefardyjskich Żydów wypędzonych w XV wieku z Hiszpanii. Wnioski takie złożyło 127 tys. osób. – informuje BBC.

W XV wieku władcy Hiszpanii wydali edykt nakazujący Żydom przejście na katolicyzm bądź opuszczenie kraju. Jak twierdzi BBC, wygnani Żydzi (zwani sefardyjskimi, od hebrajskiego słowa „Sefarad” oznaczającego Półwysep Iberyjski) przenieśli się głównie do Afryki Północnej, na Bałkany, do Turcji a później do Ameryki Łacińskiej (Polski w tym zestawieniu nie wymieniono). Szacuje się, że obecnie na świecie żyje co najmniej 2 mln sefardyjskich Żydów. W 2015 roku Hiszpania uchwaliła ustawę mającą zadośćuczynić potomkom wypędzonych poprzez umożliwienie im uzyskania hiszpańskiego obywatelstwa. Z możliwości tej skorzystało 127 tys. osób składając odpowiednie wnioski.

Najwięcej wniosków wpłynęło z Ameryki Łacińskiej, najwięcej z Meksyku – około 20 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się Wenezuela i Kolumbia.

Wnioskodawcy musieli udowodnić związek rodzinny ze średniowieczną Hiszpanią, co w wielu przypadkach okazało się trudne. Trzeba było także uzyskać świadectwo sefardyjskiego pochodzenia za pośrednictwem notariusza w Hiszpanii.

Osoby ubiegające się o obywatelstwo Hiszpanii mogą zachować dotychczasowe obywatelstwo, mimo iż Hiszpania zasadniczo nie zezwala na podwójne obywatelstwo. Kandydaci musieli zdać testy z kultury i konstytucji Hiszpanii oraz wykazać się znajomością języka hiszpańskiego lub jego żydowskiego dialektu. Nie mają jednak obowiązku zmiany miejsca zamieszkania. Ceremonia nadania obywatelstwa będzie odbywała się w hiszpańskim konsulacie w kraju ich pochodzenia.

Przed ustawą z 2015 r. sefardyjscy Żydzi mogli starać się o hiszpańskie obywatelstwo dopiero po dwóch latach pobytu w Hiszpanii lub za specjalnym pozwoleniem rządu. W większości przypadków musieli zrezygnować z obywatelstwa swojego kraju pochodzenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie media: Polska wydaje obywatelom Izraela rekordowe liczby paszportów

Kresy.pl / bbc.com

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Czeslaw :

    Po reconqwiście 1492r. kiedy ostatecznie Hiszpanie przepędzili Arabów ze swojej ziemi, wypędzili też zamieszkałych tam Żydów. Powodem wypędzenia Żydów było to, że Żydzi współpracowali z muzułmańskimi Arabami przeciwko katolickim Hiszpanom. Trudne do uwierzenia ale chyba prawdziwe, 11 czerwca 2015 roku parlament hiszpański przyjął ustawę zezwalającą na przyznanie obywatelstwa potomkom sefardyjskich Żydów. Wynika z tego że potomkowie wrogów niepodległości Hiszpanii uzyskali obecnie przywileje właśnie od Hiszpanów, w tej sytuacji można tylko zacytować klasyka: „ale się porobiło”. W tej sytuacji logicznie by też było, gdyby Hiszpanie wszystkim potomkom przepędzonych wówczas Maurom przyznali to obywatelstwo, dlaczego Arab ma być gorzej traktowany od Żyda, to jest dyskryminacja, rasizm.