Polska wydaje obywatelom Izraela rekordowe liczby paszportów – informuje Israeli National News. Zaznacza, że tylko w latach 2015-2017 Izraelczykom wydano prawie 11 tys. polskich paszportów

.Portal Israeli National News izraelskiej stacji Arutz Sheva (Kanał 7) podaje, że Polska wydaje obywatelom Izraela rekordowe liczby paszportów. W latach 2010-2017 polskie obywatelstwo otrzymało ponad 20 tys. Izraelczyków. To o 250 proc. Więcej, niż w poprzednim siedmioletnim okresie.

Jak czytamy na portalu, według danych ujawnionych w lipcu br. przez polską ambasadę w Tel Awiwie, tylko w latach 2015-2017 wydano obywatelom Izraela 10 820 polskich paszportów, czyli nieco więcej, niż łącznie w latach 2002-2010. Największy wzrost odnotowano w 2015 roku, gdy liczba wydanych paszportów w skali roku przekroczyła 3 tys. Łącznie w latach 2002-2017 polska ambasada wydała obywatelom Izraela 28 736 paszportów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czerwcu br. informowaliśmy, że tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu jest największe od lat. Już wówczas zwracaliśmy uwagę, że tylko w latach 2015-2017 Ambasada RP wydała prawie 11 tys. dokumentów, czyli 1/3 tego, co przez ostatnie 15 lat. Ponad 7 tys. paszportów wystawiono już za rządów PiS. Dane na ten temat udostępnił podsekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk w odpowiedzi na interpelację posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka.

Choć część obywateli Izraela wymienia stare dokumenty na nowe, to liczba „nowych obywateli” RP w Izraelu od 2009 roku rosła na potęgę. W 2012 roku izraelski dziennikarz Itamar Eichner zwracał uwagę, że spośród osób ubiegających się w polskim konsulacie w Tel Awiwie o polski paszport, aż 55 proc. wnioskodawców to trzecie pokolenie przybyłych z Polski Żydów. Ponadto, zaledwie jedna na dwadzieścia osób ubiegających się o wydanie polskiego paszportu mówiła po polsku. Wiadomo, że w latach 2004-2013 polski konsul nie odrzucił ani jednego wniosku w sprawie wydania polskiego paszportu. Przypuszczalnie, od tego czasu nie zaszły większe zmiany w tym względzie. Już wcześniej zwracano też uwagę, że takie działania mogą być próbą obejścia umów, w tym z USA, w kwestii żydowskich roszczeń majątkowych, dając pole do działania organizacjom żydowskim domagającym się wysokich odszkodowań m.in. od Polski.

Przeczytaj: Środowiska żydowskie chcą zmian w ustawie reprywatyzacyjnej. Kwota roszczeń może wynieść bilion złotych

israelnationalnews.com / Kresy.pl

Izraelskie media: Polska wydaje obywatelom Izraela rekordowe liczby paszportów
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. 1000_szabel :

  W latach 2004-2013 nie odmówiono żadnemu Żydowi udzielenia obywatelstwa polskiego, nie ważne, czy umie po polsku, czy nie. W latach 2015-2017 znacznie przyśpieszono ten proceder.
  „Polscy” konsulowie z tychże lat:
  2005-2007 – Andrzej Szynka
  2007 – Stanisław Cios
  2007-2011 – Joanna Hofman
  2011-2015 – Janusz Niesyto
  2015-2017 – Przemysław Grudziński
  od 2017 – Jarosław Suchoples
  Obok rządzących z rzeczonych ram czasowych również te osoby powinny być pociągnięte do odpowiedzialności.