Antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci (SD) zajęło trzecie miejsce w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji i ma szansę stać się „języczkiem u wagi” przy tworzeniu nowego rządu.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów zwycięzcą niedzielnych wyborów do parlamentu Szwecji została rządząca Partia Robotnicza-Socjaldemokraci uzyskując 28,4 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna (19,8 proc. głosów). Antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci dostało 17,6 proc. głosów i będzie trzecią siłą w parlamencie. – podała Polska Agencja Prasowa.

Wynik głosowania spowodował, że większości w parlamencie nie ma żaden z dotychczasowych bloków rządzących Szwecją – „czerwono-zielona” lewica i centroprawica. SD będzie miało 62 mandaty, od których może zależeć powstanie nowego rządu.

„Jesteśmy gotowi do współpracy” – powiedział podczas wieczoru wyborczego przewodniczący Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson. Według PAP może to oznaczać zapowiedź poparcia rządu centroprawicy. Jednocześnie dotychczasowy lewicowy premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział, że on i jego rząd będzie „dążyć, aby przekroczyć dotychczasowy podział na bloki czerwono-zielony i centroprawicowy”, co może być zwiastunem izolacji SD, która w kampanii wyborczej postawiła na krytykę imigracji i społeczeństwa wielokulturowego.

Jak pisał na naszym portalu Marcin Ursyński, według sondaży Szwedzi uważali sprawę imigracji i integracji za najważniejszą przed wyborami parlamentarnymi. Wymogi szwedzkiej poprawności politycznej skutkowały jednak tym, że żadna z innych topowych partii, poza SD, nie miała odwagi jednoznacznie skrytykować modelu społeczeństwa wielokulturowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Szwecja: problemu imigrantów nie da się wyciszyć

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Wynik wyborów parlamentarnych w Szwecji świadczy o tym,że multi-kulti,gwałty i nożownicze mordy i generalnie islam,Szwedom się podoba.Antyimigracyjna SD też jakby w swych poglądach anty niezdecydowana.Umiarkowane liberały,cokolwiek to znaczy,oraz Robotniczo-Socjaldemokraci tj czystej wody lewactwo,,szwedzkie wybory zdominowały.Szef Szwedzkich Demokratów,ten antyimigrant,już zadeklarował gotowość do wspólpracy z lewakami-poprawność to obrona przed polityczną izolacją.Multikulturowość to w Szwecji świętość,bez względu na opcję polityczną.

  2. Avatar
    Yogi :

    Generalnie uważam, że wszystkie imprezy typu wybory i referenda to ściema. Chodzi o to, żeby dać masom złudzenie, że mają na cokolwiek wpływ, a wynik i tak jest ustalony wcześniej przez tych – tfu – wiedzących lepiej. Żeby ogarnąć te parę miliardów łebków trzeba używać na różnych odcinkach różnych forteli. Ale właśnie na tym polega cała zabawa tych socjopatów. Punisher potrzebny od zaraz.