Podczas spotkania OBWE w Warszawie aktywiści żądali od Rosji uwolnienia Sencowa

Podczas ceremonii otwarcia dwutygodniowego spotkania OBWE w Warszawie dotyczącego przeglądu wypełnienia przez państwa zobowiązań w sferze praw człowieka pojawili się ludzie ubrani w białe koszulki z napisem #SaveOlegSentsov. W ten sposób domagano się od Rosji uwolnienia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. – podała agencja Ukrinform.

Jak pisze Ukrinform, aktywiści domagający się uwolnienia Sencowa stanęli w jednym rzędzie za prezydium Human Dimension Implementation Meeting 2018 (HDIM2018), w którym siedzieli przewodniczący Stałej Rady OBWE, przedstawiciel Włoch w OBWE, Alessandro Azzoni, dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir oraz członkowie delegacji różnych krajów. Protest aktywistów przeciwko uwięzieniu Sencowa był milczący.

Zdjęcia z milczącego protestu szybko obiegły media społecznościowe. Zamieścił je w sieci m.in. szef ukraińskiej delegacji, wiceminister spraw zagranicznych Serhij Kysłycia, który podczas swojego wystąpienia także domagał się uwolnienia Sencowa.

Kysłycia dziękował również szefowi polskiego MSZ Jackowi Czaputowiczowi za przemówienie, w którym uznał on „nielegalną okupację Krymu przez Rosję za główne wyzwanie dla OBWE”.

O akcji informował także ambasador Ukrainy w Polsce Andri Deszczycia.

Ukraińskie media opisujące protest podczas spotkania OBWE w Warszawie nie podały, kto był organizatorem akcji poparcia dla Sencowa. Według misji USA przy OBWE, protest przeprowadziło „społeczeństwo obywatelskie z obszaru OBWE”.

O swoim udziale w proteście napisała Ołeksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Swobód Obywatelskich z Kijowa. „Dopiero co na otwarciu HDIM2018 przeprowadziliśmy milczącą akcję SaveOlegSentsov bezpośrednio na plenarnym posiedzeniu delegacji krajów-członków OBWE” – napisała Matwijczuk na Twitterze.

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, zwolennik Euromajdanu i przynależności Krymu do Ukrainy. Został aresztowany w maju 2014 roku przez rosyjskie służby pod zarzutem organizowania grupy, która planowała przeprowadzanie na półwyspie zamachów terrorystycznych. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej, którą odbywa w kolonii o zaostrzonym rygorze w Łabitnangi w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Zdaniem jego obrońców zeznania wykorzystane przeciw Sencowowi zostały wymuszone torturami. Według organizacji praw człowieka jest on więźniem politycznym. W maju br. Sencow ogłosił bezterminową głodówkę domagając się wypuszczenia z rosyjskich więzień 64 obywateli Ukrainy, którzy mieli tam trafić z powodów politycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: jamalski rzecznik praw człowieka uznał Sencowa za zdrowego

Kresy.pl / Ukrinform / Zaxid.net

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Kolejny żenujący spektakl ,zafundowany Światu i nam przez polskojęzyczne MSZ.A poziom jego hipokryzji, sięga szczytów Himalajów.Upominają się o Ukraińca Sencowa ,bo jego pobyt w więzieniu jest niehumanitarny, i trzymają w pudle (trzy lata bez wyroku) M.Piskorskiego .

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Nie wiadomo, kto był organizatorem protestu? A kto zorganizował to spotkanie? A kto zapewnia bezpieczeństwo tylu delegacjom rządowym? I wreszcie: kto zezwolił, by taka duża grupa “aktywistów” weszła swobodnie na salę posiedzeń i stanęła tuż za obradującymi? Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości, że za tym ‘protestem’ stoi Polska? Swoją drogą, żeby ten polski MSZ tak ujmował się za Polakami na Wschodzie, jak “walczy” o ukraiński Krym… Czyżby p. Czaputowicz szykował sobie ciepłą posadkę w Kijowie i taką antypolską polityką podbijał sobie przyszłe honorarium?

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Takiego wała! Spęd podżegaczy, który z zapałem wpuścił tam ćaputowicz, zrobi na Rosjanach wrażenie nie większe niż pestka od śliwki, podobnie jak brednie innego neobanderowca o rzekomych torturach wobec bandziora. Tylko polskojęzyczne szumowiny hołdują zwyrodnialcom, a jeśli przy okazji jest możliwość “dokopania” Rosji, to okazji nie wolno zmarnować. W rzeczywistości jedyny slogan, jaki można zaproponować, to #LoseOlegSentsov.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano Nie jedyny.Innym był slogan ,by przyznać mu pokojową nagrodę Nobla.Za czym optował nasz były.Dobre sobie,terrorysta z pokojową nagrodą .Szkoda ,że Osama B. (jak żył) jej nie dostał.A poza tym, dlaczego nikt z tych międzynarodowych mądrali, nie upomina się o Sawczenko ? Która też kibluje,tylko ,że w kraju za rzeką.