Kolejny szczyt Trump-Kim jeszcze w tym roku?

Przedstawiciele Korei Północnej zabiegają o drugie spotkanie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Może do niego dojść jeszcze przed końcem tego roku.

Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, Korea Północna zabiega o zorganizowanie drugiego spotkania z Donaldem Trumpem. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przesłał niedawno Trumpowi list. Według Sanders, list od Kima jest „bardzo ciepły” i „pozytywny”, a on sam wyraża wolę spotkania prezydentem USA.

W ostatnich tygodniach stosunki na linii Waszyngton-Pjongjang stały się trudne. USA oskarżały Koreę Północną o brak odpowiedniego, wystarczającego zaangażowania na rzecz procesu likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego. Sytuacja pogorszyła się do tego stopnia, że pod koniec sierpnia br. Trump polecił sekretarzowi stanu USA, Mike’owi Pompeo, odwołanie wizyty w Korei Północnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Głównym przesłaniem listu jest drugie spotkania prezydenta Trumpa i Kim Dzong Una – powiedziała Sanders. – Jesteśmy otwarci i już zaczęliśmy rozważać możliwość zorganizowania takiego szczytu.

Rzeczniczka Białego Domu zaznaczyła, że w relacjach między oboma przywódcami nastąpił „postęp”. Podkreśliła też, że na defiladzie wojskowej z okazji 70. lecia Korei Północnej, która odbyła się w niedzielę w Pjongjangu, nie było międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Sanders powiedziała, że była to oznaka „dobrej woli” w procesie denuklearyzacji Korei Północnej.

Zdaniem doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, spotkanie może zostać zorganizowane pod koniec roku.

Temat rozmów, podobnie jak w przypadku poprzedniego spotkania, miałyby być kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i dwustronnych stosunków między państwami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Do tej portu Trump i Kim wymienili się już kilkoma listami. Poprzedni, napisany przez prezydenta USA , został przekazany przez delegację amerykańską na początku sierpnia w Singapurze ministrowi spraw zagranicznych Korei Północnej, Ri Jong Ho.

Przeczytaj: Trump dziękuje Kim Dzong Unowi

Pierwszy szczyt Trump-Kim odbył się 12 czerwca w Singapurze. Przywódca Korei Północnej zapowiedział wówczas m.in. całkowitą denuklearyzację i zatrzymanie testów balistycznych.

Rmf24.pl / rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz