Kolejny szczyt Trump-Kim jeszcze w tym roku?

Przedstawiciele Korei Północnej zabiegają o drugie spotkanie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Może do niego dojść jeszcze przed końcem tego roku.

Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, Korea Północna zabiega o zorganizowanie drugiego spotkania z Donaldem Trumpem. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przesłał niedawno Trumpowi list. Według Sanders, list od Kima jest „bardzo ciepły” i „pozytywny”, a on sam wyraża wolę spotkania prezydentem USA.

W ostatnich tygodniach stosunki na linii Waszyngton-Pjongjang stały się trudne. USA oskarżały Koreę Północną o brak odpowiedniego, wystarczającego zaangażowania na rzecz procesu likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego. Sytuacja pogorszyła się do tego stopnia, że pod koniec sierpnia br. Trump polecił sekretarzowi stanu USA, Mike’owi Pompeo, odwołanie wizyty w Korei Północnej.

 

– Głównym przesłaniem listu jest drugie spotkania prezydenta Trumpa i Kim Dzong Una – powiedziała Sanders. – Jesteśmy otwarci i już zaczęliśmy rozważać możliwość zorganizowania takiego szczytu.

Rzeczniczka Białego Domu zaznaczyła, że w relacjach między oboma przywódcami nastąpił „postęp”. Podkreśliła też, że na defiladzie wojskowej z okazji 70. lecia Korei Północnej, która odbyła się w niedzielę w Pjongjangu, nie było międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Sanders powiedziała, że była to oznaka “dobrej woli” w procesie denuklearyzacji Korei Północnej.

Zdaniem doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, spotkanie może zostać zorganizowane pod koniec roku.

Temat rozmów, podobnie jak w przypadku poprzedniego spotkania, miałyby być kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i dwustronnych stosunków między państwami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Do tej portu Trump i Kim wymienili się już kilkoma listami. Poprzedni, napisany przez prezydenta USA , został przekazany przez delegację amerykańską na początku sierpnia w Singapurze ministrowi spraw zagranicznych Korei Północnej, Ri Jong Ho.

Przeczytaj: Trump dziękuje Kim Dzong Unowi

Pierwszy szczyt Trump-Kim odbył się 12 czerwca w Singapurze. Przywódca Korei Północnej zapowiedział wówczas m.in. całkowitą denuklearyzację i zatrzymanie testów balistycznych.

Rmf24.pl / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply