Szwedzki rząd nie zamierza składać wniosku o przyjęcie Szwecji do NATO – powiedziała w szwedzkim parlamencie minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde.

Szwecja nie zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO – ogłosiła w środę w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) minister spraw zagranicznych Ann Linde. Zapisano to także w deklaracji polityki zagranicznej na 2022 rok, opublikowanej w środę przez rząd Szwecji.

“Prawo do dokonywania własnych wyborów w zakresie polityki bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Rząd nie zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO. Nasza polityka bezpieczeństwa pozostaje w mocy. Nasz brak udziału w sojuszach wojskowych dobrze nam służy i przyczynia się do stabilności i bezpieczeństwa w północnej Europie” – mówiła Linde w Riksdagu.

Według szefowej szwedzkiej dyplomacji kraj opiera swoją politykę obronną na dwóch filarach: wzmacnianiu własnych zdolności i pogłębieniu międzynarodowej współpracy obronnej. Linde podkreśliła specjalny status współpracy z Finlandią.

“Szwecja nie pozostanie bierna, jeśli inne państwo członkowskie UE lub kraj nordycki dozna katastrofy lub ataku. Oczekujemy, że te kraje będą działać w ten sam sposób, jeśli dotknie to Szwecję. Nie można wykluczyć zbrojnego ataku na Szwecję. Dlatego musimy być w stanie zarówno dawać, jak i otrzymywać wsparcie, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Ale my sami decydujemy z kim i w jakich formach współpracujemy – w czasie pokoju, kryzysu i wojny” – mówiła Linde.

PRZECZYTAJ: Szwedzki parlament zwiększył o 40% wydatki na obronę i dopuścił wejście Szwecji do NATO

Mimo iż Szwecja nie zamierza wstępować do NATO, według Linde jej polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa opierają się m.in. na pogłębionym partnerstwie z Sojuszem. Linde wymieniała też inne filary tych polityk: spójność w UE, współpracę z krajami nordyckimi, krajami regionu bałtyckiego, współpracę w ramach OBWE i ONZ.

Aktualną sytuację bezpieczeństwa Linde oceniła jako “poważną” z powodu “nieakceptowalnych” działań Rosji. W jej ocenie “wzmożona rosyjska obecność wojskowa na granicach Ukrainy oraz rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa zagrażają rdzeniowi europejskiego ładu bezpieczeństwa”. Szefowa szwedzkiej dyplomacji oceniła, że “Ukraina, podobnie jak Szwecja, ma prawo do dokonywania własnych wyborów w zakresie polityki bezpieczeństwa” a Rosja nie może tego kwestionować “za pomocą gróźb i przemocy”.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: dołączenie Szwecji do NATO uznalibyśmy za zagrożenie, które należy wyeliminować

Kresy.pl / government.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply