Premier Danii Mette Frederiksen przeprosiła we wtorek parlament i hodowców norek za zarządzenie o wybiciu populacji norek hodowanych w tym kraju. Okazało się, ze rząd nie miał jasnej podstawy prawnej do wydania takiego zarządzenia.

Jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu rząd Danii nakazał wybicie od 15 do 17 milionów norek po tym, jak w kraju wykryto zmutowanego koronawirusa przenoszonego z norek na ludzi. Wirus miał nie powodować u ludzi poważniejszych skutków, ale, jak przekonywano, mógł zagrażać skuteczności przyszłej szczepionki przeciw SARS-CoV-2.

Jak podaje dpa, od tego czasu rząd przyznał, że obecne ustawodawstwo nie daje mu uprawnień do zarządzenia wybicia wszystkich norek, a jedynie tych, które znajdują się w strefie w promieniu 7,8 km od zainfekowanej fermy. W przypadku pozostałych zwierząt mógł wydać jedynie „rekomendację” takiego działania.

Tymczasem, jak podaje PAP, hodowcy wybili już około 2,5 mln norek, również w niezainfekowanych fermach. Teraz nie jest jasne, czy będą mieli prawo do zapowiedzianej przez rząd rekompensaty.

We wtorek w duńskim parlamencie premier Frederiksen apelowała o szybkie przyjęcie nowych przepisów, które pozwolą objąć zarządzeniem także fermy poza strefą w promieniu 7,8 km. Przepraszała jednocześnie parlamentarzystów i hodowców obiecując wziąć udział w parlamentarnym dochodzeniu, co poszło nie tak.

Działania rządu spotkały się z krytyką duńskiej opozycji, która domaga się rezygnacji Mogensa Jensena, ministra żywności i rybołówstwa, który przyznał, że nie zdawał sobie sprawy z braku podstawy prawnej nakazu wybicia wszystkich norek. Pojawiły się też zapowiedzi wniosku o wotum nieufności wobec samej premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek w związku z wykrytą mutacją koronawirusa rząd Danii ograniczył przemieszczanie się ludności w Jutlandii Północnej.

Kresy.pl / dpa / Polsat News

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz